Měří celkem 3 krát 4,5 metru a jeho autorem je Antonín Potomák.

„Výlet do Popovic v období Vánoc nebo příchodu nového roku je pro nás svátkem. S rodinou jsme tady snad popáté a vždy nás to tady překvapí neopakovatelnou atmosférou,“ poznamenala jedna z návštěvnic Romana Jirásková z Uherského Brodu.

Historii betlému znají především historici a obyvatelé obce. „Antonín Potomák byl místní rolník. Betlém začal vyrábět zhruba v roce 1940 a dokončil ho v roce 1950. Postupně měnil jeho podobu až do té dnešní. Jeho bratr založil muzeum v Popovicích,“ vysvětlil popovický historik Zdeněk Kočíř.

Betlém znázorňuje mystickou událost opakovaným dějem, jehož jeden cyklus trvá 10 minut. Má dvě části, den a noc. Hudební kulisu vytváří zvonkohra.

Krajina o celkové ploše 13 metrů čtverečních s nebeskou klenbou působí panoramatickým dojmem a programově řízeným osvětlením znázorňuje proměny ve dne i v noci. Část krajiny je zasněžena, druhá část je pokryta mechovým porostem. Domky, mlýny a hrad symbolizují přítomnost lidí, kteří v kraji žijí.

Centrální částí betléma je chlév se sv. rodinou. Tato část patří mezi nejrozměrnější a má symbolizovat vánoční poselství betlémské události. Rozšířená scéna znázorňuje figury pastýřů se stády ovcí a figury tří králů s doprovodem.

O­tevřená scéna ztvárňuje dárce přicházejícím k jesličkám. Scénou se ozývá kukání kukačky a ovečky s pastýřem vycházející na pastvu. Ponocný při troubení zvedá nástroj a hodiny odbíjejí půlnoc. Betlém je možné navštívit do 2. února 2010, přičemž ve svátky a v neděli do 16 hodin.