Po desetiletí prý docházelo k porušování zákazu vjezdu do těchto míst, odteď bude všechno jinak. Všechny odpovědné instituce se po letech jakési tolerance rozhodly k razantním opatřením a budou opravdu důsledně dohlížet na režimy vjezdu k jezerům u Ostrožské Nové Vsi.

„Jsou totiž strategickým zdrojem pitné vody a prioritou všech je především ochrana těchto zdrojů. Ty mohou být nadměrným pohybem vozidel ohroženy," nastínil důvody pro nová opatření vedoucí odboru životního prostředí v Uherském Hradišti Květoslav Fryšták.

Na tomto postupu se podle něj dohodli jak Městský úřad Uherské Hradiště, tak také starostové příslušných obcí, Slovácké vodárny a kanalizace, Česká inspekce životního prostředí, Ministerstvo zemědělství a Policie ČR.

Obnovili dopravní značení

Poté, co především v loňské letní sezoně údajně veřejnost přestala ve velké míře respektovat zákazy vjezdů, přichází po několikaměsíčních vyjednáváních přísná opatření. „Kompletně jsme obnovili dopravní značení na všech účelových komunikacích, které vedou ke štěrkovým jezerům, a stejně tak i značení samotného ochranného pásma. Bylo rovněž rozhodnuto o zřízení kamerového systému se záznamovým zařízením pro monitoring případných přestupků," vyjmenoval jednotlivá opatření místostarosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek.

Rozsáhlé kontrolní akce i namátkové

Zainteresované instituce hlásí, že budou na dodržování těchto opatření během letní sezony dohlížet jak v rámci namátkových, tak také rozsáhlých kontrolních akcí. Úředníci podle slov Květoslava Fryštáka vše předjednali také se zástupci majitelů pozemků a nemovitostí v dotčené lokalitě. Těm se však zdají nastavené podmínky nedostatečné. „Představte si, že byste mohli přijet k vlastnímu domu jen pětkrát za sezonu od dubna do září. Je to velmi podobné. Kromě údržby samotné nemovitosti potřebujeme v případě pobytu s rodinou a dětmi dovézt větší množství pitné vody, osobní věci či jídlo. Jednou za čas musíme také odvézt domů baterie k dobití, neboť všechny chaty používají solární panely, musíme doplnit plynovou bombu a alespoň jednou za 14 dní dovézt sekačku z důvodu posečení pozemku. Je také zajímavé, že majitelé sadů mají oproti majitelům chat a pozemků povolení neomezené," ohradil se za chataře místopředseda občanského sdružení Ostrožská jezera Václav Tolar. Opatření se jen na „poloostrově" poblíž Kunovské tabule dotýká celkem 65 chat.

Zásobárna vody

Oblast štěrkových jezer u Ostrožské Nové Vsi a Uherského Ostrohu patří v letních měsících k vyhledávaným místům rekreace. Své nemovitosti či pozemky v lokalitě vlastní spousta soukromých osob, své aktivity tam mají i některé podnikatelské subjekty. Oblast však zároveň slouží jako zásobárna pitné vody pro tři čtvrtiny obyvatel okresu Uherské Hradiště, a celá tak spadá do režimu ochrany vodního zdroje. Pro pohyb v tomto ochranném pásmu platí přísná opatření, mezi která patří i zákaz vjezdu pro motorová vozidla.

Související Vedoucí stavebního odboru: Nejznámější černé stavby se nacházejí u jezer