Přestože tito dva Američané z texaského města West, navštívili tuto horu „Kde bratia sa vždy střetávat budů" nesčíslněkrát, až letos mohli poprvé spatřit zasněžený nejvyšší vrchol Bílých Karpat i s jeho monumentálním, 135 metrů vysokým vysílačem.
Při šestnáctidenní návštěvě Moravy – vlasti jejich předků, se jim tak splnilo jedno z jejich největších přání.
„Jsme šťastni, že jsme na Moravě zažili nádherné Vánoce i zasněženého Silvestra a Nový rok. Byly to nejkrásnější Vánoce a Silvestr, které jsme s manželkou v životě zažili," přiznává Raymond Snockhous, který je honorárním generálním konzulem ČR v americkém státě Texas.
Dá se však říct, že program měl manželský pár z Texasu vskutku nabytý. Se svým hostitelem, Korytňanem bydlícím v Brně, Janem Mazuchem, cestovali po různých místech Moravy.
„Na štědrý den jsme zavítali na poutní místo Vranov u Brna, o Božím hodu jsme navštívili Rybovu mši vánoční v kostele sv. Jakuba v Brně a odpoledne koncert na brněnském Petrově," vypočítává Jan Mazuch.
O Štěpánu se zúčastnili mší svatých v kostele v Adamově a ve Křtinách. Pak se přesunuli na Slovácko, kde se ubytovali v nivnickém hotelu Savari.
„Zdrží se v republice do 8. ledna s tím že je ještě čeká setkání s primátorem Brna, a následně pak s arcibiskupem Janem Graubnerem, s nímž jsou přátelé," nahlíží Jan Mazuch do cestovního itineráře svých vzácných hostů.
Ti jsou ale také dlouhodobými štědrými dárci, což opět prokázali, když při své současné návštěvě Slovácka darovali 20 tisíc dolarů na opravu fary v Korytné a čtyři tisíce dolarů na opravu kostela ve Strání.
„Jde svým způsobem o reciproci za sbírku, kterou věřící v těchto dvou obcích poslali na opravu vitráží v kostele ve Westu poničeném výbuchem tamního skladu hnojiv," vysvětluje Jan Mazuch.
A jak manželé z Westu nahlížejí na Čechy, a jak na Slováky? „My jsme Čechoslováci, nerozlišujeme to. Rozdělení Československa nebereme," poznamenává ve stanu před Holubyho chatou věčně usměvavý Raymond Snockhous.