Jejich pomyslného kormidla se čtyřiačtyřicetiletý ředitel hradišťského Klubu kultury Antonín Mach chopil i letos. A jaké budou? Desítky tisíc účastníků slavností se podle jeho slov mají opět na co těšit. Během tří dnů se má totiž na území metropole Slovácka odehrát více než stovka různorodých akcí a pořadů. A to už je pořádná porce zábavy.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti budou už pojedenácté největší celokrajskou přehlídkou folkloru a s ním spřízněných aktivit. Na jaké největší taháky, novinky a překvapení se mohou jejich návštěvníci letos těšit?

Slavnosti jsou tahákem samy o sobě. Jejich program je skutečně oslavou tradic, folkloru a řemesel. Pro letošní rok jsme základní stavební kostru neměnili, protože ta je dlouhodobým nosným prvkem, spojujícím lidi, návštěvníky a účastníky. V rámci harmonie programové skladby vše dává dohromady jeden celek. Proto budou slavnosti, stejně jako každý rok, velmi atraktivní zvláště pro návštěvníky z jiných regionů. Monumentálním zahájením je samotný slavnostní průvod, který vychází z Vinohradské ulice v devět hodin ráno. Jedná se o zvláštní folklorní sblížení a náhled do kulturního světa téměř osmi desítek zúčastněných měst a obcí. Tato velkolepá přehlídka tradičně graduje na Masarykově náměstí.

Na co víc se letošní návštěvníci mohou těšit?

Skutečný zážitek je čeká při prezentaci jednotlivých mikroregionů na jejich stanovištích. Pozoruhodná bude sobotní degustace nominačních vín do Salonu vín, zde se představí na stovku nejlepších vín slovácké vinařské podoblasti. Pro letošní rok máme na Palackého náměstí v rámci pořadu Slovácká jídelna připraveno i jedno kulinářské překvapení. Předvádět slováckou gastronomii budou aktéři populární televizní show Kluci v akci. Zajímavostí slavností je i to, že v jeden čas se při večerním Putování za vínem a zpěvem v ulicích celého města představí na třicet cimbálových muzik. Mimořádný zážitek budou mít lidé, kteří přijdou na Masarykovo náměstí na sobotní podvečerní koncert cimbálové muziky Harafica se slovenským souborem SĽUK. Velmi oblíbené jsou plavby lodí. Z přístaviště v Uherském Hradišti budou vyplouvat lodě, Morava i Danaj, návštěvníci tu mohou ochutnat rybí speciality, plavby lodí jsme navíc rozšířili na oba dny.

Neděli bude vévodit krásná přehlídka dětských slavnostních krojů na Kolejním nádvoří…

Ano. Zde bych rád zdůraznil, že po jejím skončení se uskuteční představení nové knihy mapující staletí vývoje krojů na Uherskohradišťsku, kterou ve spolupráci s paní doktorkou Tarcalovou uherskohradišťský Klub kultury vydal. Upozornit bych dále chtěl také na nedělní koncert slovenské skupiny Banda na Masarykově náměstí a letošní novinku ve Smetanových sadech – stylové středověké městečko. Ve spolupráci se skupinou historického šermu Memento mori jsme zde připravili divadla, gastro přehlídky, souboje a soutěže pro děti.

Je pro vás vytvoření zázemí několika tisícovkám krojovaných už spíše rutinní záležitost, nebo se to každoročně stává výraznou pořadatelskou prověrkou?

Řekl bych, že jde o pořádnou organizační prověrku. Každý rok je svým způsobem jiný. V takovém počtu aktérů nemůže být o rutině řeč. Vždy musí nastat dokonalá organizátorská koordinace. Nejen ta dramaturgická, programová, ale také ta bezpečnostní v propojení s celkovou logistikou celého města, protože není část Uherského Hradiště, která by slavnostmi nebyla nějakým způsobem zasažena. Každé slavnosti jsou jiné. Panuje na nich jiná atmosféra, jiná nálada, jiné počasí. I návštěvníci samotní se mění. To všechno je ale na slavnostech to krásné.

V jednom z rozhovorů jste přiznal, že jste šťastný, když se vašemu týmu daří společně realizovat významné projekty s úsměvem na rtech. Nakolik významným projektem jsou pro vás Slovácké slavností vína a otevřených památek a jak rozsáhlému mančaftu při této akci velíte?

Slavnosti jsou největší akcí, jakou má Klub kultury po organizační stránce na starosti. Stabilní tým lidí se na ni připravuje prakticky celoročně. Do příprav jsou zapojeni naprosto všichni zaměstnanci, od obchodně-správního oddělení přes programové oddělení až po oddělení ekonomické. Do toho nám vstupuje i propagace a IT oddělení. Vše musí být v určité přípravné harmonii. Není žádné místo v organizační struktuře Klubu kultury, které by slavnostmi nebylo zasaženo. A samozřejmě to graduje. S blížícím se termínem máme víc a víc externích spolupracovníků, kteří nám garantují buďto programovou skladbu určitého pořadu nebo se ujímají rolí moderátorů či zvukařů. Na přípravách slavností a bezprostředně při akci pracuje více než tři sta lidí.

Lze tedy říci, že více než tři stovky lidí jsou v terénu?

Ano. Právě ti vytváří ono zázemí, dělají mravenčí práci pro slavnosti. V ideálním případě všechno to dílčí navzájem spolupracuje. Včetně počasí, techniky i objektivních problémů, které vždycky nastanou.

Pojďme si v souvislosti s národopisem popovídat o vašem vztahu k němu. Kdysi jste přiznal, že máte blízko k celé řadě sportů, jak se takový sportovní turista cítí ve folkloristickém prostředí?

Nejsem aktivní folklorista, celoročně tvořím podhoubí folklorním sdružením, souborům, kroužkům a vím, jaké jsou radosti i starosti z toho plynoucí. Jsem člověk, který pro folklor dýchá a vytváří podmínky, ne ten, který má prostor a čas žít folklorem naplno.

Měl jste někdy v životě na sobě kroj? Odkud byl a kolik tomu je let, co jste si ho naposled oblékl?

V dětství jsem měl oblečený staroměstský kroj. Teď jsem bytostným mařatským patriotem, ale mařatský kroj jsem na sobě neměl. Mám za to, že kroj nemá být jen formálním „dresem", měl by mít hlubší význam a smysl.

Máte nějakou oblíbenou písničku? Kterou považujete za „tú našu"?

Tam, kde se v písni otře to Hradiště, tam se to srdíčko zatetelí.

Poslechnete si raději dechovku, nebo dáváte spíše přednost cimbálovce?

Cimbál vnímám více než poezii. Dechovka je pak spíše na tu zábavu a tanec.