Jozefína Janovská se v sobotu také stala první stoletou obyvatelkou obce a také první stoletou členkou Jednoty.

Jubilantka se narodila v Hrinové na Slovensku. Na moravskoslovenské pomezí se dostala ve dvou letech, když otec získal práci ve sklárnách v Květné. Zažila obě války, které v ní zanechaly mnoho vzpomínek, ale také bolesti.

„Pamatuji si, jak v roce 1918 vojáci na žebřiňácích vesele zívali a rozbíjeli hraniční kameny,“ vzpomíná na ty radostnější chvilky oslavenkyně. Po škole se vyučila švadlenou a tuto profesi vykonávala celý život. Rodinu soi založila s tamním sklářem Františkem Janovským.

Že jde o stále vitální stařenku, dokazuje například fakt, že si ještě dnes zarecituje básně, které se učila ve školních lavicích. V roce 2011 prodělala Jozefína Janovská těžký infarkt, nebýt toho možná by ještě dnes šila či zametala sníh, jak to dělávala ještě v 98 letech.

Obklopuje ji rozvětvená rodina. Radost jí dělá deset pravnoučat, tři vnučky, jeden vnuk a také jedna dcera. A jaký je její recept na dlouhověkost?

„Důležité je jíst každý den polévky, třeba fazolovou nebo zelňačku. Ty mám ráda. Maso už skoro nejím,“ pokyvuje hlavou Jozefína Janovská.