„Joža Uprka býval častým hostem tohoto domu, a to je důvod, proč jsme se zde rozhodli uctít jeho památku. Uprkova hlavní zásluha spočívá v tom, že jako uznávaný a respektovaný umělec využil své přirozené autority, svého charisma, k povznesení kultury a výtvarného umění na celé Moravě,“ řekl místopředseda správní rady Nadace Moravské Slovácko a spoluzakladatel Galerie Joži Uprky Petr Vašát s tím, že pamětní bronzová deska je trvalou památkou na Uprkovu výjimečnou osobnost a zároveň důležitý vzkaz a poselství pro další generace.

Předávání Cen města Uherské Hradiště ve Slováckém divadle, 15. října 2021
Cenu města dostala v Hradišti lékařka, herec i nemocnice. Zpívala Bára Basiková

Následovalo odhalení pamětní desky, k němuž však došlo až po několika neúspěšných pokusech, neboť ozdobná plachta, dočasně zakrývající plastiku, držela pevněji než bylo třeba. Neodolala až ráznému záběru starosty města Stanislava Blahy.

„Nakonec se odhalení podařilo, a to zřejmě proto, že tady v Hradišti máte zřejmě nejsilnějšího starostu v naší republice, protože se nebál, že na něj spadne ten dům nebo ta plaketa,“ glosoval úspěšné řešení odhalovací zapeklitosti náměstek ministra kultury Jiří Vzientek. Starostovo vyřešení zádrhelu ocenil rovněž přítomný hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Stanislav Blaha přítomným připomněl, že Joža Uprka přebýval v domě č. p. 27 před více než sto lety proto, že se právě věnoval impozantní výzdobě obřadní síně místní radnice, kde jsou na nástěnných malbách vyobrazeny dvě historické události. Založení města Uherského Hradiště v roce 1257 králem Přemyslem Otakarem II. a udělení městských práv Jiřím z Poděbrad.

O hudební podkres při slavnostním odhalování pamětní desky se postarala cimbálová muzika Burčáci spolu se členkami folklorního souboru Svodnica z Blatnice pod Svatým Antonínkem.