Své zážitky přijel popovídat představil hlavní role Josef Somr a autor fotografií Jan Kuděla, který tehdy filmaře nejen po metropoli Slovácka doprovázel.

"Vzpomínat na natáčení je velice těžké. Když jsem teď viděl několik fotografií, tak si uvědomte, že asi 90 procent štábu už není mezi námi. Naposled jsem stál u fotografie, kde fackuju Michala Pavlatu, který před pár měsíci zemřel," posteskl si Josef Somr s tím, že to vlastně byl jeho třetí film.

Herecká legenda neopomněla zmínit ani Janu Dítětovou a s úsměvem přiznal, že do ní byl platonicky zamilovaný. Josef Somr se v sobotu stejně jako před padesáti lety vlastně vrátil domů, protože ze Slovácka pochází, konkrétně z Vracova.

"Spádově jsme patřili pod hradišťskou nemocnici, ale třeba i věznici, kde seděl můj bratr," doplnil Josef Somr.

Nejen účastníci Letní filmové školy, v rámci níž se expozice pořádá, mohou vidět velkoformátové černobílé snímky přesně na místech, kde se fotily. Několik jich tak objeví ve Smetanových sadech, další pak třeba v centru města. Jan Kuděla začal podle svých slov jako "filmový fotograf spíše náhodou.

"Vždycky jsem ale pracoval s lidmi, se kterými jsem chtěl, s Moraváky, protože ti jsou základem státu a to říkám všem Čehúnúm," pobavil početné publikum ve Smetanových sadech Jan Kuděla.

Dodal, že Jaromil Jireš byl pan režisér, který měl jakýkoliv záběr dopředu vymyšlený. Festival snímek v rámci svého sobotního programu nabídl ke shlédnutí.