Aby si i děti připomněly, kde má tato herecká osobnost kořeny, pracovali tamní školáci týdny na projektu k jeho pětasedmdesátým narozeninám. „Pana Somra si připomínáme často, například v hodinách českého jazyka. Teď ovšem osmáci a deváťáci shromáždili, co o něm všechno našli. Někteří si skutečně dali práci,“ uvedla učitelka Marie Lačňáková.

Její svěřenci odevzdali hromady papírů, ve kterých byly k nalezení snad všechny televizní i divadelní role, kterými Josef Somr od šedesátých let minulého století prošel. Samostatně pak do projektu přispěli ještě také žáci z 6. ročníku.

Ačkoliv děti často neznají slavné rodáky, především když jsou to lidé v pokročilém věku, pro děti z Vracova a Josefa Somra to neplatí. „Spousta z nich ho ve Vracově někdy potkala, tráví tady většinu letních prázdnin,“ připomněla učitelka, která může kromě osobního setkání s hercem děti seznámit i s tím, jak o něm mluví kolegové. Pravidelně se totiž stýkala se Somrovou kolegyní Věrou Galatíkovou, která ji během své pedagogické praxe ve Vracově učila. „Jožka hrál vždy velmi dobře. Když se ale vrátil na prkna po těžké nemoci, hrál fantasticky,“ říkávala prý Galatíková.

Škola by chtěla výsledky své práce ukázat i herci, aby věděl, že děti ve Vracově o něj mají zájem. Kvůli pracovní vytíženosti a vážné nemoci jeho družky se to ovšem nepodařilo zajistit k datu narozenin 15. dubna. Somr ale slíbil, že se pokusí do školy přijet na přelomu května a června.