SLEDUJEME Jídza králů ve Vlčnově

„Jsem velmi rád, že je verbuňk stále živý. To dokazují i mladí muži, kteří se sešli pod pódiem a verbuňk si zatančili," uvedl předseda poroty Miroslav Vymazal, jenž tak ocenil nadšení zájemců, kteří roztančili sál.

Jako nejlepšího tanečníka, který se svým uměním poputuje do finále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku ve Strážnici, určili porotci Tomáše Chovance z Havřic, který působí v bojkovickém folklorním souboru Světlovan. Za ním se na druhém místě umístil Radim Krchňáček z Nivnice a třetím místem ocenili porotci Jakuba Jurigu z Bojkovic. Speciální diváckou cenu obdržel díky hlasům návštěvníků Vlčnovjan Sebastian Zámečník.

Mezi posuzované kategorie přitom patřila mimo jiné intonační čistota i zvládnutí nářečí v předzpěvu, náročnost, pestrost i úroveň provedení cifer, ale také vzhled kroje. O hudební doprovod se vystupujícím postarala cimbálová muzika Mladí Burčáci.

Název tance lze odvodit z německého werbung (vedle nejznámějšího významu „reklama" také „najímání" nebo „ucházení se"), potažmo verbování (původně získávání nových vojáků). Podle historických pramenů se tímto tancem loučil odvedenec před odchodem na vojnu – dával jím najevo, že je schopen náročné vojenské služby a snažil se zapůsobit na dívky; později se tanec, který převzali i dospělí muži, začal tančit i při jiných příležitostech a stal se součástí různých slavnostních událostí. (zdroj: wikipedia)