„Při jízdě králů se chtěli sedláci ukázat na veřejnostiv plné kráse. Ne jenom při práci. A tady těch sedláků bylo v každé dědině hromada,“ řekl o tradici, která je mimo jiné také zapsaná na seznamu nehmotného dědictví UNESCO, organizační ředitel festivalu jízdy králův Kunovicích Libor Habarta. Spolu s králem se na cestu po Kunovicích vydala také 23členná družina jezdců.

Primiční mše Michala Staufčíka na náměstí Velké Moravy ve Starém Městě
Primiční mše pod širým nebem zaplnila náměstí ve Starém Městě. Podívejte se

Královská maminka a zároveň místostarostka Kunovic Martina Kozelková se na okamžik, kdy její syn usedne do královského sedla, těšila už dlouho.

„Byl to můj sen. Já na to, až z něj bude král, vlastně čekám už nějakých čtrnáct let,“ smála se Martina Kozelková. Přípravy byly sice podle ní hektické, ale díky pomoci širokého okolí včetně rodiny, přátel, hasičů, folkloristů či lidí z úřadu, se daly zvládnout.

„Všichni se nabízeli s pomocí. To mě těší,“ uvedla pyšná maminka. „Syn má radost z jízdy na koni a pozornosti, které se mu dostává. Ale kdyby nebylo těch koní, asi by tak nadšený není. Nevím, jestli nebudeme muset nějakého koně pořídit i domů,“ prozradila Kozelková.

„Jízda bude velmi reprezentativní, a to i bez formanské jízdy, ve které jezdívá až třicet vozů tažených každý dvěma koňmi. Na samotnou jízdu máme letos 23 jezdců. Jak nám králové rostou, stávají se z nich jezdci a drží je to,“ prozradil předem Libor Habarta.

Podobně velký zájem v Kunovicích registrují i na „funkci“ krále. O zachování tradice se tedy zatím není třeba bát. „Nemáme nouzi o děti, které by se chtěly stát králem. Uchazečů je dost. Samozřejmě ne všichni pochodí u rodičů. I tak je ale zájem velký,“ ujišťuje Habarta.

Letního otevírání cyklostezek se účastnilo na 600 lidí. Start i cíl byl na Masarykově náměstí v Uherském Hradiště.
Letního otevírání cyklostezek v Hradišti se účastnilo na 600 lidí

Zasažený verbuňk

Do útlumu se naopak dostal tradiční verbuňk, který je také zapsán na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Verbuňk je v Kunovicích s jízdou králů úzce spjat. Ve stejném termínu se totiž koná regionální kolo přehlídky dětského verbuňku. Na uplynulou neděli dokonce v Kunovicích připadla národní přehlídka dětského verbuňku, která však byla značně omezena pandemií.

„Děti se nescházely celý rok. Vítězů regionálních kol bývá vždy kolem třiceti. V letošním roce kvůli pandemii soubory nefungovaly. Rodiče děti přestali posílat do souborů, takže teď máme vítězů jen dvanáct,“ uvedl smutně Habarta. Přehlídku tak doplní tři dospělí vítězové z letošní přehlídky ve Strážnici a učitelé dětí. „Covid napáchal v tomto směru ve folkloru velkou škodu,“ dodal Habarta.

Music TON festival v Holešově, sobota 10.7.2021.
Music TON festival nadchl a bavil! Takto rozpálili publikum Habera a spol.