VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Pospíchal: Prostor musí dostat každý, kdo má zájem o umělecké vzdělávání

ROZHOVOR/ - Blíží se čas dovolených a koncertní sezona seskupení Umíme Hrát (UH), jehož vůdčí osobností je muzikant, houslový virtuoz a hudební pedagog Jiří Pospíchal, jde do finále.  

8.6.2018
SDÍLEJ:

Jiří Pospíchal (v popředí) s dětmi ze ZUŠky při Česko zpívá koledy.Foto: DENÍK/Michael Lapčík

V rozhovoru pro čtenáře Slováckého deníku prozradil, nakolik se mu sezona z pohledu UH vydařila i jak se těší na svoji novou roli ředitele ZUŠ Uherské Hradiště, jímž se nedávno stal.

Čeká vás vrchol sezony UH, tedy jeho poslední – osmé vystoupení v neděli 10. června v 17 hodin na nádvoří Galerie Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Na co se mohou posluchači a vaši příznivci v této souvislosti těšit?

Na Leoše Janáčka a na lidovou píseň. Tento náš projekt s Petrem Mičkou je naprosto unikátní, protože na jedné straně zaznívají písně jak je asi Leoš Janáček slyšel a na straně druhé jak je zapsal. A protože je Janáček dnes již světovým autorem, jedná se v podstatě o hlubokou sondu do hudebního světa tohoto našeho génia.

Mohl byste návštěvníky už nyní nalákat na nějakou třešničku na dortu, specialitku, kterou si pro ně o následující neděli chystáte?

Specialitka je úroveň a způsob provedení. Horňácký folklor netřeba představovat, ale jeho provedení Petrem Mičkou a jeho kapelou a úžasnou zpěvačkou Veronikou Malatíncovou, je třešnička sama o sobě.

Předcházejícími dvěma koncerty UH dokázalo, že mu není cizí vystupování se zcela různorodými interprety a dokonale se dokáže sladit s jejich vlnovou délkou…

Jaké je koncertování na jedné straně s pianistou světového renomé Karlem Košárkem a na straně druhé se žáky základních uměleckých škol našeho regionu?

Tímto spojením, jak jste naznačil, plníme beze zbytku cíl Umíme Hrát. A tím je společně muzicírovat s hudebníky světového renomé a zároveň dávat prostor místním muzikantům. A tím je naše koncertní řada unikátní.

Aktivní jste rovněž na pedagogické úrovni. Po několikaletém působení ve vedení ZUŠ Slovácko, jste se zúčastnil konkurzu na ředitele konkurenční, nicméně několikanásobně větší Základní umělecké školy v Uherském Hradišti. Ten jste nakonec vyhrál. V této souvislosti se nabízí celá řada otázek. Například, jaká vize pro budoucnost hradišťské ZUŠ byla vaším žolíkem, jímž jste výběrovou komisi přesvědčil, že právě vy jste tím ideálním ředitelem pro nadcházejících několik let?

Toto je spíše otázka na konkurzní komisi ale předpokládám, že moje zkušenosti ze světa,můj pohled na širší souvislosti v hudebním vzděláváním byl tím co rozhodlo. Moje vize má několik úrovní. Protože jsme školou mimo velká centra, jako je Vídeň, Praha, Paříž, či Berlín, musí být náš záběr co nejširší. Prostor musí dostat každý, kdo má zájem o umělecké vzdělávání. Tedy ti nejtalentovanější musí mít možnost nadprůměrně růst a ti, pro které je vzdělávání na naší škole cestou k poznání krásy, by měli mít dostatek prostoru ke společnému muzicírování a vůbec veřejnému vyjadřování. Mým hlavním pohledem však je, aby naši žáci dostali kvalitní základy řemesla a zároveň vstoupili co nejdříve do umělecké praxe.

Není žádným tajemstvím, že vaše vystupování na pódiích po celé Evropě je poměrně časté, jak hodláte skloubit práci ředitele ZUŠ se svými dalšími náročnými uměleckými úvazky? Nemáte obavy, zda budete vše stíhat, včetně své rodiny?

Naopak. Tím, že jsem přijal toto místo, jsem se definitivně přihlásil ke svému působení zde, na Slovácku. Pracovních nabídek mám opravdu hodně ale jsem vlastně idealista, a proto chci své zkušenosti, získané ve světě, realizovat tam, kde žiju.

Dlouholetý šéf ZUŠky Stanislav Nemrava na škole zůstává, počítáte s jeho pomocí při svých dalších krocích ve své nově direktorské pozici, stane se vaší pravou rukou, jak se proslýchá?

Jsem moc rád, že kolega Nemrava pokračuje na naší škole. Mám dojem, že našemu národu chybí kontinuita. Proto mám v úmyslu navazovat na své předchůdce a předky a jsem moc rád, že mi pan Nemrava postupně předá všechny své zkušenosti, které za 26 let na téhle škole získal. Bude jednou z mých pravých rukou a těším se na tu spolupráci.

Jaký postoj zvolíte ke konkurenční ZUŠ Slovácko, kde jste působil, a kterou doposud řídí váš muzikantský kolega a kamarád David Hrubý?

Mám rád kritiku a konkurenci. To nás totiž opravdu posouvá dál. Kristina a David Hrubí jsou moji přátelé a já jsem přesvědčen, že vztah těchto dvou škol bude zdravě a přátelsky konkurenční. Hlavním cílem podle mého názoru totiž není vyhrát nějakou bitvu ale pokračovat zde na Slovácku v budování výjimečné kulturní společnosti.Jak se těšíte na nový školní rok, který by ZUŠ Uherské Hradiště měla zahájit snad v už opravené budově na Mariánském náměstí?

Na novou budovu se těším moc. Tím však práce nekončí, spíše začíná. Jsme obrovská škola s velkým počtem vynikajících žáků a pedagogů a proto nás čeká i rozšiřování dalších kvalitních prostor pro naši výuku. A samozřejmě nás v roce 2019 čekají krásné oslavy k významnému jubileu naší školy.

Vizitka Jiřího Pospíchala
Narozen v roce 1976 ve Znojmě. Houslista a pedagog. Vystudoval konzervatoř v Brně a JAMU tamtéž. Působil pedagogicky na všech třech úrovních českého školství, ZUŠ (Uherské Hradiště), Konzervatoř a Jamu v Brně. Dlouholetý zástupce koncertního mistra České filharmonie a koncertní mistr Pražského komorního orchestru. Zakla­datel hudebního spolku Umíme Hrát (UH), který organizuje koncerty klasické hudby na Slovácku. Koncertní mistr a umělecký vedoucí Slováckého komorního orchestru. Hrál ve všech významných koncertních sálech světa - Carnegie Hall, Suntory Hall, Wiener Musikverein. V současné době žije ve Zlechově s manželkou, herečkou Slováckého divadla, a třemi dětmi.

Autor: Pavel Bohun

8.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 100 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Příprava a kompletace zakázek; zavážení a přerozdělení materiálu na pracovišti; převzetí a skládání dodaného materiálu; kontrola kvality dodaného materiálu; v případě potřeby pomocné práce ve výrobě. Vyučení v technickém oboru, schopnost samostatné práce, technická zručnost, oprávnění VZV výhodou. Zajímavá nesterotypní práce, moderní pracovní zázemí a vybavení.Kontakt e-mailem či telefonicky.. Pracoviště: Montplast uherský brod s.r.o., U Olšavy, č.p. 2541, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Antonín Uher, +420 733 120 864.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Specialista pro montáž hořáků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Sestavování těl hořáků pro plazmové řezání kovů a pro svařování kovů, pájení a zalévání komponentů do pryskyřice, kompletační práce na zdrojích pro plazmové řezání, balení zdrojů a hořáků, SO technické vzdělání (elektro výhodou), man. zručnost a pečlivost, dovolená navíc, příspěvek na stravování a penz. připojištění, jaz. a odbor. vzdělávání, kontakt telefon nebo e-mail.. Pracoviště: Thermacut, k.s., Sokolovská, č.p. 574, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Irena Mančíková, +420 572 420 438.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zájemci o tuto pozici zašlou životopis do 15. 7. 2018.. Pracoviště: Sociální služby uh. hradiště - domov pro seniory buchlovice, U domova, č.p. 470, 687 08 Buchlovice. Informace: Ludmila Hájková, +420 572 435 523.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 000 Kč

Úředníci ve výrobě PLÁNOVAČ/KA VÝROBY. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Plánování a řízení objednívek kooperací, optimalizace výroby, výr. dokumentace, dohled nad dodržováním termínů, zodpovědnost za včasné objednávky a přiměřenou výši zásob, výdej, příjem a evidence materiálu ve skladu, možnost prof. a odbor. rozvoje, SŠ vzdělání (tech. směru výhodou), praxe na stejné nebo obdobné pozici ve výr. spol. výhodou, dobrá znalost práce na PC, komun. dovednosti, znalost skladového hospodářství a jeho evidence, schopnost číst tech. výkresy, logické a anal. myšlení, samostatnost a rychlost v jednání, zodpovědnost a spolehlivost, časová flexibilita, odolnost vůči stresu, flexipassy, příspěvek na rehabilitace u zaměstnanců vykonávající rizikovou práci, dotovaná teplá strava, zajištění nápojů, poukázky, odměny, 5 týdnů dovolené, rozvoj. a vzděl. akce, jaz. kurzy AJ a RJ, příspěvek na bydlení, kontakt telefon nebo e-mail.. Pracoviště: Aircraft industries, a.s., Na Záhonech, č.p. 1177, 686 04 Kunovice. Informace: Eva Michalcio, +420 572 816 455.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie hledá chodce a svědky střetu v Ostrožské Nové Vsi ze soboty.

Policisté hledají svědky střetu chodce a cyklistky

Osmáci Základní školy v Březové s jejich výtvorem.

Osmáci z Březové věnovali srdce mírovému běhu. Získali za něj ocenění

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. června 2018.

Hasiči jeli ke Kauflandu zbytečně. Planý poplach

Požární poplach a houkání hasičských aut vyvolalo v neděli odpoledne pozdvižení u supermarketu Kaufland v Uherském Hraditi.

Poutní Antonínek v obležení. 350leté jubileum si připomnělo deset tisíc věřících

Na deset tisíc věřících se podle organizátorů vydalo v neděli 17. června na Blatnickou horu, připomenout si 350leté výročí od posvěcení základního kamene pro tamní kostelík sv. Antonína Paduánského v roce 1668. Jubileum poutního místa nemohl nevzpomenout ve své promluvě hlavní celebrant bohoslužby, Arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner.

Dětské folklorní soubory roztančily Lázeňské náměstí v Luhačovicích

Ačkoliv město Kunovice spolu s občanským sdružením Kunovjan nesou už čtvrt století domovské právo významného mezinárodního dětského folklorního festivalu Kunovské léto, jeho ochutnávku si mohli v sobotu dopoledne užívat rekreanti a lázeňští hosté na Lázeňském náměstí v Luhačovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT