Opozdilcům s průkazem vydaným do konce roku 2000 může pomoci blesková výměna

Může tak sednout 1. ledna 2011 do auta bez obav z toho, že by dostal od policistů pokutu za jízdu bez platného dokladu. Otálet by ale neměl, ze zákona má totiž státní tiskárna cenin na výrobu nového průkazu vyhrazeno až dvacet dní.

Řidičák za pět dnů stojí pět set

Výměna se týká průkazů vydaných do 31. prosince 2000.„Tiskárna je schopná dodat průkaz za deset až patnáct dní, i když ze zákona je lhůta delší. Když si lidé zažádají o nový řidičský průkaz v tomto týdnu, měli by výměnu v termínu určitě stihnout,“ uvedl Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Dodal, že pro opozdilce, kteří potřebují vyjet hned na Nový rok či v prvních dnech po něm, a o průkaz si z nějakého důvodu mohou požádat až později než tento týden, existuje ještě možnost takzvaného bleskového vyřízení. „Je to do pěti pracovních dní, ovšem s poplatkem pět set korun,“ upozornil Novák.

Na úřadech pověřených měst to na obrovské návaly žadatelů nevypadá, i když ke konci minulého týdne (tedy 48.)evidovali na ministerstvu dopravy celkem 22 165 průkazů občanů Zlínského kraje, které pozbudou k 31.12. 2010 platnost.

„Denně úředníci přijímají kolem sto padesáti žádostí, fronty se proto u přepážek netvoří a není nutné prodlužovat pracovní dobu,“ uvedl za zlínskou radnici mluvčí Zdeněk Dvořák. K ponděllku zbývalo ve Zlíně vyměnit asi 3500 řidičských průkazů, vydaných v období od začátku roku 1994 do konce roku 2000, kterých se změna týká.

Prodloužené úřední hodiny i rezervace

Naopak úřední hodiny prodloužili hned po tři víkendy zájemcům ve Valašských Kloboukách, kde zbývá ještě vyměnit k sedmi stovkám řidičských průkazů. „Poslední možnost využít prodloužených úředních hodin v pátky a soboty mají řidiči v tomto týdnu. Úsek řidičských průkazů bude žádosti přijímat vedle běžné pracovní doby také v pátek 10. prosince, a to od 7 až do 17 hodin, a v sobotu 11. prosince od 8 do 12 hodin,“ sdělila mluvčí valašskokloboucké radnice Lenka Zvonková s tím, že tyto dny jsou také hraničními pro včasné podání žádosti tak, aby to žadatele nestálo ani korunu.

V Uherském Hradišti mají lidé přinést k výměně ještě přes tři a půl tisíce oprávnění k řízení. „Určité procento ale zřejmě nepřijde, protože už neřídí ze zdravotních důvodů či kvůli vysokému věku,“ poznamenala mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Zemčíková. Doplnila, že lidé hojně využívají rezervační systém, který zamezuje frontám. „Systém je nyní úplně plný,“ uvedla Zemčíková.

Holešovskou přepážku, kde lze požádat o nový průkaz, má ještě navštívit několik set lidí. „Relativně se nám daří, zaujímáme druhé nebo třetí místo v republice, pokud jde o dosažené procento výměny,“ pochválil řidiče vedoucí dopravně správních agend holešovské radnice Radek Doležel. Kdyby měli nával, mohou prý pro veřejnost otevřít ještě další přepážku tak, aby čekání nebylo dlouhé.

V Kroměříži pak zbývá do konce roku vyměnit něco přes 2400 řidičských průkazů. „Z tohoto počtu třináct set lidí už má o výměnu zažádáno, takže si je musejí jen vyzvednout,“ uvedl mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. Ze zkušeností z minulé výměny lze prý usuzovat, že o nový řidičák nepožádají všichni.

Bez platného oprávnění by vyjelo v novém roce na tři a půl tisíce lidí, kteří patří pod obec s rozšířenou působností Vsetín. I tam prodloužili úřední dobu, a to ve čtvrtky. „Ještě ve čtvrtek 16. prosince budeme objednávat řidiče až do 17 hodin,“ informovala vedoucí odboru správních agend Valerie Ondřejová. Tyto prodloužené úřední hodiny mohou využít právě pouze ti, kterých se týká povinná výměna do konce roku.

O nový průkaz mohou motoristé, kteří tak ještě neučinili, žádat i po 1. lednu. Ovšem už ne bezplatně, ale za padesátikorunový poplatek. A musejí počítat s tím, že pár týdnů nesmějí řidit. Nevyměněný řidičský průkaz, který výměně podléhá, je neplatný. Jízdou s ním se řidič dopouští přestupku, který pro něj může znamenat blokovou pokutu až dva tisíce korun, anebo 1500 až 2500 korun ve správním řízení.