VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někdy si připadám jako v kriminále

ZLÍN, STARÉ MĚSTO - Libor Chvilíček bere svoji práci s nadhledem. Pracuje dokonce v takové výšce, že nesmí mít závrať. Jeho pracoviště se nachází ve čtyřiceti metrech nad zemí, a tak má při práci lepší přehled než generální ředitel velké firmy.

30.7.2007
SDÍLEJ:

Kochat se pohledem z výšky jeřábník moc nemůže. Musí být totiž neustále ve střehu.Foto: DENÍK/Hana Trčková

Už zhruba patnáct let totiž pracuje jako jeřábník na staveništích nejen ve Zlínském kraji, podíval se třeba i na Island. V současné době obsluhuje jeden z jeřábů, které se tyčí nad zlínským náměstím.

Začátky nebyly vůbec jednoduché

Jako jeřábník začal Libor Chvilíček pracovat hned po revoluci. Jak říká tento vyučený elektrikář, nikdy v životě by si nepomyslel, že u jeřábů skončí.

„Jako malý jsem chtěl být pilotem nebo řidičem kamionů. Do převratu jsem pracoval v Letu Kunovice, kde jsem se věnoval svému oboru - dělal jsem elektrické rozvody. Pak mě propustili,“ vzpomíná. Poté, co přišel o zaměstnání, nastoupil k první firmě, na kterou narazil. „Byla to stavební firma, která měla i jeřáby. Řekl jsem si, že to zkusím a, zůstalo mi to až dodnes,“ dodal s úsměvem Chvilíček.

Na den, kdy poprvé vylezl do velké výšky, aby stroj zkusil řídit, si vzpomíná velice dobře.

„Bylo to na stavbě v Uherském Hradišti, kde jsme stavěli Telecom. Do té doby jsem jeřáb obsluhoval pouze zespod, ale byla taková zima, že jsem to už nemohl vydržet. Proto jsem vylezl nahoru,“ řekl. V prvních chvílích se Libor Chvilíček ve výšce necítil vůbec dobře. „To víte, bylo to v noci, byl jsem tam sám a ještě k tomu jsem nic neviděl. Ty začátky celkově nebyly snadné,“ popsal.

Nejhorší je ta samota nahoře

I když práce vypadá jednoduše, není to prý žádný med. Každý den musí vystoupat po stovkách schodů, které vedou do kabiny, odkud se jeřáb řídí. „Je to někdy opravdu sportovní výkon zdolat tolik schodů, ale časem si člověk zvykne,“ řekl.

Nahoru si nesmí zapomenout vzít všechno, co potřebuje, protože v kabině tráví deset až dvanáct hodin denně. „Někdy slezu třeba na oběd nebo na svačinu, ale jinak tam sedím celou pracovní dobu. Jsem tam jako pes přivázaný u boudy,“ postěžoval si Chvilíček. „I když máte oficiálně přestávku, musíte být připraveni, že vám může kdykoliv skončit, protože například přivezou materiál, který musí být neodkladně složen. Okamžitě tedy musíte jít pracovat,“ dodal jeřábník.

Aby si zkrátil případnou dlouhou chvíli v kabině, bere si nahoru někdy noviny. Přesto moc volného času k jejich čtení nemá. „Člověk musí být neustále v pohotovosti, jestli dole někdo něco nepotřebuje. Ani rádio si tam nemůžu pustit, protože musím poslouchat, zda na mě zespod nepískají,“ vylíčil útrapy svého povolání.

„Ale znám jeřábníky, kteří si bez problémů nahoru berou i televize,“ usmál se Chvilíček. Dodal, že je vždy rád, když sleze dolů a může být zase mezi lidmi.

Jeřáb je jako playstation

K tomu, aby se člověk mohl stát jeřábníkem, nemusí mít žádnou speciální školu. Musí pouze absolvovat speciální kurz a získat jeřábnický průkaz, který je potřeba každým rokem obnovovat. „Každoročně jsme povinni projít písemným testem a ústní zkouškou,“ vysvětlil Chvilíček.

Při tomto druhu práce je podle něj nejdůležitější odhad. Řízení výškového stroje přirovnává s úsměvem k play-station.

„Já si vlastně tak hraji. Ale zábava to rozhodně není. Musíte neustále dávat pozor, aby se nic nestalo. Chce to dobrý odhad a dobré oči. Může se klidně přihodit, že se při neopatrném zacházení střetnou ramena dvou jeřábů nebo se zamotají jejich lana,“ popsal nebezpečí své práce. Dodal, že za patnáct let své praxe se mu naštěstí žádná podobná nehoda nestala.

„Nepočítám samozřejmě případy, kdy se špatně upevní materiál a ten potom spadne. To je téměř na denním pořádku,“ pousmál se pětačtyřicetiletý pracovník.

Lidé netuší, že je vidím

Jeřábník by měl být neustále ve střehu, takže na panoramatické rozjímání nemá mnoho času. Přesto z jeřábu, který svou velikostí častokrát převyšuje i nejvyšší budovy ve městě, má jedinečný výhled.

„Nedávno jsem zahlédl, jak se na balkonech jednoho paneláku koupají lidé nazí. Netušili, že by je v takové výšce mohl někdo vidět. Zapomněli ovšem na jeřáb. Bylo to opravdu úsměvné,“ zavzpomínal na kuriózní výhled Chvilíček. Ale ani na staveništi není o zábavné okamžiky nouze. „Kolikrát se stane, že chlapi dole chtějí něco zaháknout, já si toho nevšimnu a při pohybu lana některého z nich zachytnu třeba za kapuci nebo kladívko pověšené za pasem. A už plachtí ve vzduchu,“ vyprávěl tento sympatický muž.

Ve výškách ale často prožívá i krušné chvíle. Ty nastávají, když se zvedne vítr nebo přijde bouřka. „Pokud stojí stroj na nějakém vysokém kopci a kolem lítají blesky, tak se opravdu bojím,“ svěřil se. Jinak prý strach už dávno necítí. „Pokud by se člověk bál, tak tu práci prostě dělat nemůže,“ dodal Chvilíček.

Nevím, kde se ocitnu dál

Práce jeřábníka je, stejně jako většina jiných řemeslnických prací, provozována většinou na živnostenský list. Je to navíc sezonní povolání, takže v zimě je podle Libora Chvilíčka daleko těžší zaměstnání sehnat.

„Mně to v zimě zatím vycházelo, pokaždé jsem na něco natrefil, ale znám spoustu lidí, kteří si přes zimu seženou práci úplně jinou. Já mám navíc živnostenský list i na elektromontáže, takže bych se v případě nouze uživil,“ řekl.

Za ty roky, co na stavbách pracuje, má Chvilíček už řadu kontaktů, které mu pomáhají práci shánět. „Firmy mně teď volají samy, že mají jeřáb a potřebují na něj obsluhu. A když ne, tak musím podniky obcházet sám a hledat na vlastní pěst,“ popsal. Podle něj je na tomto druhu práce nejhorší to, že člověk nikdy netuší, kde se octne, až se stavba dokončí.

Možnost uplatnit se jako jeřábník má i v zahraničí. Přesto se Chvilíček ven z republiky nežene.

„Tady se teď hodně staví, takže se snažím hledat si práci po okolí. Ale kdyby byla nouze, asi bych někam vycestoval,“ poznamenal pracovník, který obsluhoval jeřáby až na Islandu. „V zahraničí je nejlepší to, že tam ctí neděle a svátky. Práce o víkendech je v cizích zemích tabu, jenom tady se pracuje nepřetržitě,“ postěžoval si.

Kdybych mohl měnit, neváhám

Libor Chvilíček již pracoval na celé řadě budov v okolí.

„Stavil jsem radnici v Otrokovicích, byty na Jižních Svazích, budovu Barumu a podílel jsem se i na opravě gymnázia v Lesní čtvrti,“ vyjmenoval ty známější.

Přesto přiznává, že kdyby měl možnost změnit zaměstnání, tak neváhá ani chvíli.

„Když jsou na stavbě šikovní lidé a práce se daří, tak se to docela dá. Horší je, když je to naopak. To bych s tím nejraději hned praštil,“ zasmušil se. „Já vždycky říkám, že nahoře je to jako v kriminále. Člověk tam vyleze ráno, sleze večer. A tak je to den co den od pondělí do soboty. Je mi jedno, co bych dělal, hlavně abych byl dole s lidmi,“ přiznal jeřábník Libor Chvilíček.

Libor Chvilíček: je mu 45 let, bydlí ve Starém Městě u Uherského Hradiště, jako jeřábník pracuje už patnáct let, v současné době obsluhuje nejvyšší jeřáb na staveništi ve Zlíně, kde se buduje nové obchodní a zábavní centrum Zlaté jablko

 

 

30.7.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 18 000 Kč

Pomocní kuchaři Pomocný kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme výpomoc do kuchyně na Hotel Buchlov. Není nutné mít zkušenosti, nabízíme klasickou práci kterou zvládne každý. , Můžeme nabídnout: mzdové ohodnocení 18000 - 22000,-, jednosměnný provoz, práce na hlavní pracovní poměr, pracovní doba krátký / dlouhý, zaměstnanecké benefity: wellness, sleva na zájezdy z CA Régio, využití služeb partnerských podniků se slevou 20% - Hotel Buchlov, Penzion Régio. Očekáváme: pozitivní přístup k práci a časová flexibilita. V naší firmě si všímáme pracovitých lidí a dokážeme je patřičně odměnit. Odpovídáme všem uchazečům.. Pracoviště: Hotel buchlov***, Polesí, č.p. 297, 687 08 Buchlovice. Informace: Jan Lexa, +420 773 796 300.

Obchod - Obchod Pokladní 14 900 Kč

Pokladníci v prodejnách Prodavač/ka - pokladní. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Samostatnost, spolehlivost, příjemné vystupování, ochota učit se novým věcem, kontakt telefon nebo e-mail.. Pracoviště: Rosa market s.r.o. - prac. boršice, 687 63 Boršice u Blatnice. Informace: Jana Kollová, +420 606 236 817.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 40 000 Kč

Technici projektanti, konstruktéři v ostatních průmyslových oborech letecký konstruktér. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: práce na rozvoji stávajícího produktu a účast na konstruování nových typů letounů, bezúhonnost, smysl pro detail a pořádek, znalost letecké techniky, znalost letecké kovové konstrukce a softwaru Catia. Pracoviště: Brm aero, s.r.o. - prac., Letecká, č.p. č.e. 255, 686 04 Kunovice. Informace: Martin Bříštěla, +420 608 306 338.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - STARÉ MĚSTO. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Lidlu ve městě STARÉ MĚSTO. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na alehka@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště staré město, Východní, č.p. 2063, 686 03 Staré Město u Uher.Hrad.. Informace: Adéla Lehká, +420 416 856 107.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Slovácko (v bílých dresech) se ve 29. kole HET ligy utkalo se sousedním Zlínem. Fanoušci vytvořili krajskému derby bouřlivou kulisu.
50

Lukáš Sadílek: Jsme zklamaní. V derby jsme chtěli tři body

Jízda králů v Kunovicích 2018 - Formanské odpoledne
13

Formanské odpoledne začalo přehlídkou 28 zápřahů

Velehrad navštívila viceprezidentka Bulharska Ilijana Iotova

Viceprezidentka Bulharské republiky Ilijana Iotova navštívila v sobotu odpoledne poutní Velehrad, kde vyvrcholila její třídenní pracovní návštěva v České republice. Před velehradskou radnicí ji přivítal starosta obce Aleš Mergental s hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem.

Dopadlo to tak, jak mělo, říká trenér Zlína Petržela

/ROZHOVOR/ Po sobotním zápase byl v obvyklém transu. Trenér fotbalistů Zlína Vlastimil Petržela krátce po derby na Slovácku marně hledal odpověď otázku, zda se ševci díky nerozhodnému výsledku 1:1 zachránili, nebo budou muset o ligovou příslušnost bojovat v posledním kole doma proti Liberci. 

Fanoušci Petrželu nezaskočili. Tohle bylo jenom dětské hřiště, tvrdí

Podobné scény jsou často k vidění hlavně v televizi při záběrech ze zahraničních soutěží. Závěr sobotního krajského derby mezi Slováckem a Zlínem přineslo řádění fanoušků.

S vážným zraněním transportoval motorkáře do nemocnice vrtulník

Ke srážce motorky s osobním automobilem došlo v sobotu odpoledne v blízkosti Starých Hutí. Na místo letět i vrtulník. Nehoda se zraněním se stala na silnici I/50 v Chřibech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT