„Rodiče to už sice berou jako samozřejmost, ale zároveň dokážou výsledek vždycky ocenit," tvrdí úspěšný student, kterého ze všeho nejvíc fascinuje chemie.

Jak spolu různé látky reagují, mění barvu, z čeho jsou složené. Proč se sůl ve vodě rozpustí a jaká je vlastně podstata dění v lidském organismu a celé přírodě? To Stanislava nenechalo klidným už na nižším stupni základní školy.

Chemik. Stanislav Chvíla z Veletin má o svém budoucím zaměření téměř jasno.Přestože mu do maturity chybí ještě dva roky, začíná již nahlížet do vědeckých článků a rozhoduje se, kterou chemickou fakultu si vybere pro své vysokoškolské studium. „Váhám mezi Prahou, Pardubicemi a Brnem. Specializovat se chci buď na organickou, nebo fyzikální chemii," přiznává.

Za sebou má již celou řadu úspěchů ve vědomostních olympiádách – několik vítězství v krajských kolech nejen z chemie, ale i fyziky, matematiky a českého jazyka.

Právě Stanislav je jedním z tahounů, díky kterým uherskobrodské gymnázium letos uspělo v programu Excelence středních škol vyhlašovaném ministerstvem školství. Porota soutěže zohlednila výsledky nadaných studentů v olympiádách a sestavila podle tohoto kritéria žebříček.

Uherskobrodské gymnázium zvítězilo ve Zlínském kraji a v celé republice obsadilo skvělé sedmé místo. „Pro regionální školu z 18tisícového města je to mimořádný úspěch. Příčiny vidím v kvalitě pedagogického sboru, promyšleném vzdělávacím programu s širokou nabídkou volitelných předmětů a pestré paletě zájmových kroužků," konstatoval ředitel gymnázia Michal Gergela.

Škola díky úspěchu od ministerstva obdrží asi čtvrt milionu korun. Peníze jsou účelově vyčleněny jako příplatek kantorům, kteří se podpoře talentovaných studentů věnují.