„Myslím si, že stromy by tam měly zůstat. Je to jedna z nejhezčích zelených ploch v Jarošově. Hrají si tam děti a parčík působí uklidňujícím dojmem," poznamenala nad plány hradišťské radnice jedna z tamních obyvatelek, která požádala o zachování anonymity.

K projektu se před časem vyjádřil i místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. „Vybudujeme tam příjezdové cesty k osmi rodinným domům, upravíme a vysadíme novou zeleň. V plánu je i oprava chodníku od kaple k penzionu, kde bude nové parkoviště. Součástí prací bude nové sběrné místo pro popelnice, doplnění venkovního osvětlení a dalšího mobiliáře," poznamenal k plánům na opravu jarošovské návsi místostarosta Stanislav Blaha.

Záměr města se ale nelíbí členům hradišťského sdružení Chraňme zeleň. „Má se tam kácet celkem dvanáct stromů. Podle vyjádření odborníků z odboru životního prostředí jsou některé nemocné a jejich odstranění je nezbytné. My ale chceme být u projednávání tohoto záměru a budeme požadovat zachování těch zdravých," míní zakládající členka sdružení Jiřina Stloukalová.

Někteří oslovení obyvatelé Jarošova vyjádřili obavy, aby úprava návsi nepřinesla ve výsledku víc negativ než zlepšení. „Pokud tam dojde na kácení stromů, bylo by dobré, aby se následně provedla výsadba. Při úpravě návsi by měli iniciátoři akce postupovat velmi citlivě, aby bylo výsledkem skutečné zlepšení vzhledu. Doufám, že úpravy budou nakonec vyhovovat všem obyvatelům tamní zóny," podotkl Jarošovan František Miko.

Mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma tvrdí, že pracovníci odboru životního prostředí evidují některé podněty občanů, které naopak úpravu zeleně požadují. „Tito občané chtějí provést v souvislosti s úpravou návsi i ořez zeleně. Projekt je ale zatím v přípravném stadiu," vysvětlil Pášma.

Vedoucí hradišťského odboru životního prostředí Květoslav Fryšták vysvětlil, že někteří obyvatelé Jarošova bydlící v blízkosti vzrostlých borovic na návsi v minulosti požadovali odstranění těchto stromů.

„Borovice totiž zasahují do vedení elektrického napětí, a tak je pracovníci elektrárenské společnosti občas sami prořezávají. Tyto zásahy ale působí velmi nehezky. Navíc jehličí ze stromů zanáší odvodňovací potrubí domů a poškozuje střechy," podotkl Květoslav Fryšták, jenž doplnil, že výsledkem úprav zeleně má být i výsadba nových dřevin. Ke změně návsi by mělo dojít ještě letos, přesné datum zahájení oprav ale zástupci města nesdělili. Náklady se mají vyšplhat na 3,6 milionu korun.

V těchto dnech se má na návsi konat takzvané „místní šetření", při kterém zástupci města spolu s obyvateli Jarošova projednají jednotlivé body projektu. O výsledcích a o tom, zda dojde k nějakým změnám plánů úpravy návsi, budeme informovat na stránkách Slováckého deníku.