„Popravdě se toho docela bojím. Ani zdaleka nemám samé jedničky a chtěla jsem si proto vybrat nějakou školu s maturitou, kam je podle kamarádů snadné se dostat. Jestli ale budou přijímací zkoušky všude stejné, tak se bojím, aby nebyly moc náročné," povzdechla si čtrnáctiletá Nikola, která chodí na jednu z uherskohradiš­ťských základních škol. Podle jejích slov mělo ministerstvo jednotné přijímací zkoušky na střední školy zavést s větším předstihem. „Měly by začít platit až třeba za čtyři roky, aby žáci na druhém stupni věděli, do čeho jdou. Neustálé změny ve školství nás dost stresují," naznačila Nikola. Jiný názor má čtrnáctiletý Hradišťan Michal. „Mně to třeba nevadí. Věřím tomu, že nás škola připravuje dobře," uvedl tento žák deváté třídy.

Ředitelé SŠ na Slovácku převážně jednotné přijímací zkoušky vítají

Pilotní testování čeká přihlášené školy už 15. a 16. dubna, o rok později má už tento postup platit u deváťáků v celé republice jak na veřejných, církevních i soukromých školách s výjimkou oborů vzdělání s talentovou zkouškou, nástavbového studia, zkráceného studia a forem večerního, dálkového, distančního a kombinovaného vzdělávání ve všech oborech vzdělání ukončených maturitní zkouškou. Ředitelé středních škol na Slovácku převážně jednotné přijímací zkoušky vítají. „S těmi, které dělal Zlínský kraj, už zkušenosti máme. A jsme s nimi spokojeni. Věříme tomu, že zadání i oprava těch letošních bude stejně kvalitní," nechal se slyšet ředitel Gymnázia Uherské Hradiště Zdeněk Botek.

S myšlenkou jednotných přijímacích zkoušek souhlasí také ředitel Střední průmyslové školy a Obchodní akademie v Uherském Brodě Rostislav Šmíd. „Je to dobrá věc a my ji podporujeme. Měl by existovat jednotný přístup do maturitního vzdělávání, podmínkou je však také hranice, přes niž se ne každý do maturitního studia dostane. Jednotné přijímací zkoušky toto určitě zajistí," vyjádřil se Rostislav Šmíd.

Jednotná přijímací zkouška určí hranici vědomostí pro studium na SŠ

Přijímací zkoušky na střední školy se tak letos na většině středních škol v našem regionu uskuteční premiérově formou didaktického testu z českého jazyka a literatury a testu z matematiky. Hranice úspěšnosti však nebude centrálně určena, pouze doporučena. Rozhodne o ní ředitel příslušné střední školy. To se ale nelíbí například řediteli soukromé Střední školy MESIT v Uherském Hradišti Radku Mikulovi. „Myslím, že kvůli tomuto prvku mohou jednotné přijímací zkoušky ztratit požadovaný efekt. Celkově je však dobře, že se porovnají znalosti dětí z různých škol a některé si pak uvědomí, že pro ně maturitní studium není vhodné," řekl Radek Mikula.

Ministr školství Marcel Chládek uvedl, že k zavedení jednotných přijímacích zkoušek vedla ministerstvo školství řada důvodů. „Jedním z těch zásadních je rozdílná úroveň znalostí dětí, které vycházejí ze základních škol," uvedl Marcel Chládek.

Jednotná přijímací zkouška bude podle slov ministra školství znamenat zavedení tzv. nepodkročitelné hranice, kterou bude muset dítě překonat, aby mohlo jít studovat střední školu s maturitou.