A právě v těchto dnech je to přesně rok, co zařízení poprvé otevřelo své brány prvním dvěma desítkám malých čtyřnohých obyvatel. Ačkoliv by byl podle jeho provozovatelů ideální počet těchto „malých klientů" kolem šesti desítek, dnes jich má nedakonické depozitum dokonce 79. „Momentálně další kočičky nepřijímáme, ale občas výjimku udělat musíme. Jako například nedávno, kdy jsme převzali jen měsíční koťátka, které někdo vyhodil do popelnice v Ostrožské Nové Vsi. Naším cílem je především pomáhat těmto tvorům," popsala zaměření kočičího zařízení jeho vedoucí Jarmila Zlámalíková.

O útulek se staráme při zaměstnání

Sama sedmapadesátiletá milovnice koček se chovem těchto zvířat zabývá už zhruba dvanáct let a právě před rokem se společně s rodinou rozhodla kočičí zařízení založit. To momentálně disponuje šesti „pokojíčky" pro kočky. Další dvě místnosti co nevidět přibudou. Každodenní starost o osm desítek čtyřnohých tvorů si ovšem žádá nemalé nasazení. „Sami chodíme do zaměstnání a teprve až po něm se můžeme útulku věnovat. Často tomu věnujeme čas třeba až do půlnoci. V pět ráno pak už zase kočičky krmíme, nebo jim podáváme léky. A když třeba máme zcela malá koťátka, které potřebují stálou péči, bereme si na to dovolenou. Je to obětavá práce všech lidí kolem mě," nastínila náročnost podobné péče Jarmila Zlámalíková. Sami provozovatelé depozitu mají navíc většinu financování na vlastních bedrech, průběžně jim vypomůže například jen otevřená veřejná sbírka.

Uzdravená zvířátka putují k novým majitelům

Nedakonický útulek však vždy nemusí být pro nemocné, hluché, poloslepé, či jinak handicapované kočky tou poslední stanicí. Už 17 z nich totiž během ročního fungování útulku zamířilo do svých nových domovů. „Poté, co se kočičky u nás zotaví, se pro ně snažíme najít nový domov. Popisujeme je v nejrůznějších inzerátech a oslovujeme naše přátele. Kočičky už od nás zamířily prakticky do všech koutů Moravy," uvedla vedoucí útulku. Samotnou ji také nezřídka potěší skutečnost, že než si vůbec stihne některou z kočiček u jejích nálezců vyzvednout, dozví se, že rodina si na svůj nový přírůstek již tak natolik zvykla, že si jej chce ponechat. Bohužel, ne všichni tito tvorové však mají podle slov Jarmily Zlámalíkové podobné štěstí. A to potvrzuje také další milovnice koček Alena Hučíková z Uherského Brodu. „Útulků pro tato zvířata je na Uherskohradišťsku strašně málo. Myslím si, že minimálně dva další by byly určitě zapotřebí," posteskla si Broďanka, která sama doma chová osm kočičích nalezenců a která také dlouhodobě s nejrůznějšími podobnými zařízeními spolupracuje.

Chcete a můžete pomoci? 

I přes značnou časovou náročnost však Jarmila Zlámalíková nad svým posláním ani na moment nepochybuje. „Kočičky jsou úžasní tvorové, kteří si zaslouží lásku a péči. Jsou přítulné, milé, chápavé a vycítí vaši náladu. Pokud je třeba u nemocné kočičky jen malá šance, že přežije a my jí pak můžeme pomoci ke kvalitnímu životu, rádi si ji ponecháme," zakončila odhodlaně chovatelka z Nedakonic. Bankovní spojení pro případné zájemce o poskytnutí pomoci nedakonickému útulku: 2200591385 / 2010 

Kočičí útulek v Nedakonicích již rok rozšiřuje nabídku podobných zařízení na Uherskohradišťsku. Dočasný útulek pro odchycené psy se nachází například v areálu firmy HRATES v Uherském Hradišti a služby pro psy nabízí také Hotel pro psy v Uherském Brodě. Pomoc pro ptáky, ale i další zvířata, nabízí Stanice ochrany fauny Hluk, nebo Záchranná stanice volně žijících živočichů v Buchlovicích.

Kočičí depozitum Flíček Nedakonice – 777954895
Stanice ochrany fauny Hluk – 728941192
Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice – 732 250 240
Dočasný útulek pro psy Uherské Hradiště – Městská policie – 572525501
Hotel pro psy v Uherském Brodě – 776 615 815