Třetí červencový víkend bude na starobylém hradě patřit desítkám kovářů, kovářek, učedníků černého řemesla, nožířů, platnéřů, měditepců a dalších umělců z Česka, Slovenska a Belgie, kteří se zabývají zpracováním kovu.

Jedenáctý ročník mezinárodního Buchlovského kování se uskuteční v sobotu od 10 do 18 hodin, v neděli od 10 do 15 hodin. V průběhu akce, která bude prodchnutá vůní hořícího uhlí, hypnotickým žárem plamenů výhní, lahodně působících směsí deseti zvonivých kovadlin, se budou konat prohlídky hradu, z nichž některé okruhy budou určeny speciálně pro děti.

Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově. Ilustrační foto.
Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Pro kluky a holky připravili pořadatelé HB Collegium se správou hradu i další doprovodný program. Ani letos nebude chybět na hradě Lenčino loutkové divadlo, zasoutěžit si mohou děti v hodu kovadlinkou a kovářským kladivem nebo si pod dohledem zkušených mistrů černého řemesla mohou vykovat hřebíky.

„Návštěvníci uvidí po oba dny na prvním nádvoří experimentální tavbu železné rudy z místních lokalit v Chřibech. Ta se uskuteční v replice historické středověké šachtové pece z 9. století. Další novinkou bude odlévání bronzu a předvádění výroby čepele metodou Wootz,“ zve návštěvníky na Buchlovské kování kastelán hradu Rostislav Jošek.

Na výstavě dvacet let po povodních roku 1997 s názvem Co odnesla voda a přinesl čas ve staroměstském Jezuitském sklepu se předávaly také pamětní listy.
Ve Starém Městě představili výstavu z povodní v roce 1997

Akce vyvrcholí vyhlášením soutěže kovaných plastik a losováním návštěvnické soutěže. Loňským vítězem kovářského klání se stal Bohumil Šrom ze Včelar.

„Ve výstavních prostorech a na obou dvou nádvořích bude probíhat výstava kovaných plastik a nožů z dílen profesionálních nožířů. Na kovářském jarmarku si mohou lidé koupit třeba autorské šperky, výrobky dráteníků a kovářů,“ informovala Libuše Mikulová, správkyně hradního depozitáře a členka HB Collegia.