V péči o své tělo nejčastěji sahají po klasických či exotických masážích, saunování nebo po minerálních koupelích. Hitem ve zkrášlování je pak odstraňování vrásek, pigmentových skvrn či liposukce.

Například v Hotelu Lázně Zlín-Kostelec nabízejí mátovou, ovesnou či meruňkovou koupel nebo lázeň s rašelinovým extraktem. Podle ředitele Jiřího Fadlera však lidé nejčastěji volí klasické koupele, s přísadami nebo bez nich.

Trend se odvíjí od základny klientů. Nejčastěji do tamních lázní totiž jezdí zákazníci kolem 60 let. „Mladší návštěvníci však sáhnou i po exotičtější proceduře, jako je například lymfatická masáž či meduňkové a jalovcové koupele,“ tvrdí Fadler.

Populární rašelina

Mezi ženami jsou oblíbené parafinové zábaly, které zjemňují pokožku. Muže naopak spíše lákají rašelinové zábaly. Ty se používají především k prohřívání kyčlí, ramen a kolen.

„Rašelina je totiž nosič tepla a aplikuje se třeba i na záda,“ dodává ředitel lázní s tím, že dochází k prokrvování tkáně a urychluje se látková výměna. Lépe tak odeznívají například revmatické stavy.

Charakteristické pro Lázně Kostelec jsou ale především sirné koupele. Zařízení s minerální vodou, která má vysoký obsah sirovodíku, totiž prý v Česku není mnoho. Zájem je proto obrovský.

„Dobře působí při léčbě pohybového aparátu či kožních nemocech,“ doplnil.

V Baltaci Wellness hotelu Zlín začíná být podle ředitele Lukáše Žaludka populární parní lázeň se soldosem.

„Do páry se vstřikuje sůl určená k inhalaci. Má to pozitivní vliv na dýchací cesty,“ tvrdí. Žaludek dodává, že jinak mezi návštěvníky vítězí pobyt ve vířivce a sauně. Za masážemi tam podle něj míří muži i ženy, nemusejí přitom být ani hotelovými hosty. Lidé, kteří do Zlína přicestují za obchodem, však podle Žaludka rádi začínají den ranní masáží.

Své místo si začíná nacházet i medová masáž a medové zábaly. „Je to stará ruská metoda. Používají se speciální hmaty. Vytahují se tak škodlivé látky, které se nashromáždí v těle,“ vysvětluje Monika Tomečková ze Studia INN ve Zlíně.

Med může tahat za chloupky

Dodává však, že sladká procedura má své příznivce i odpůrce. Tíhnou k ní spíše ženy. Někteří muži se prý mohou obávat, že je přilnavý med bude příliš tahat za chloupky.

„Pro tyto situace se speciální technikou med nanáší na plosky nohou,“ dodává Tomečková.

Podle ní existují i páni, kteří mají rádi dotyk právě na nohou. Pro ty je pak vhodná reflexní terapie soustředěná na plosky.

Pokud jde o masáže, na rozdíl od svých protějšků si užijí raději klasické tradiční masírování zad. Pracovně vytížení lidé bez rozdílu pohlaví si podle ní pochvalují antistresovou masáž hlavy.

„Kompletně ji uvolní, a to i včetně šíje a ramen,“ doplnila.

Když liposukce, tak přírodní

Masérka Martina Hrbáčková ze zlínského Studia V míní, že ve výběru procedury hraje roli i roční období. V zimě prý zákazníci preferují prohřívání lávovými kameny, na jaře zas míří na zábaly či přírodní liposukci. Jako pestrý dárek pro blízkého se má hodit poukaz na čokoládovou masáž.

„Čokoláda obsahuje hormony štěstí, člověk je pak hovorný a pozitivně naladěný,“ dodává.

Obliba přírodní liposukce u žen roste. „Vše je totiž přírodní. Tělo se omotá do bandáží napuštěných bahnem. To má v sobě mnoho minerálů a vitaminů,“ vysvětluje.

V odstraňování tukových polštářů však stále vede bezbolestná liposukce ultrazvukem. „Z osmadevadesáti procent se jedná o ženy, kterým se někde usadil tuk, přestože o sebe dbají a cvičí,“ podotkl majitel centra Bioquant ve Zlíně Pavel Bardoděj.

Přestože tato metoda je doménou žen, až ve čtyřech procentech případů se podle něj najdou i muži, kteří se nechají zeštíhlit. „U těch je problémovou partií zpravidla oblast břicha,“ doplnil.

Zájem o tento výkon na jaře přitom roste až o 70 procent. Mladistvý vzhled je pro řadu žen ve středním věku také zásadní.

V kurzu je proto lifting obličeje či mikromasáž, které mají zamezovat vzniku vrásek. Podle spolumajitelky Kosmetiky Beauty v Otrokovicích Jany Langerové jednou za čas na proceduru přicházejí i muži. „Hodně oblíbené je u zákaznic i formování a barvení obočí,“ doplnila.

Kosmetika stále frčí

Do vizovického Kosmetického studia Veroniky Tlusťákové přicházejí klientky nejčastěji kvůli pigmentovým skvrnám, vysušené pleti a vráskám.

Během ošetření si dopřávají například masáž dekoltu či obličeje. Pokud se v salonu objeví muž, zpravidla jej přiláká masáž obličeje či vyčištění pleti.

Své pevné místo zaujímá i pedikúra a manikúra. „Ženy chodí pravidelně na manikúru, muži zas spíše navštěvují pedikúru.

O nohy dokonce dbají více než ženy,“ míní pedikérka, manikérka Lyubov Banytyuk z relaxačního studia pro krásu a zdraví těla Therap ve Zlíně.