Název tradiční akce, na kterou ročně přijíždějí stovky lidí nejen z příhraničí, se nelíbí lidem z občanského sdružení Za Moravu. To v poslední době rozvířilo debatu ohledně správné podoby moravské vlajky.

Pořadatelům akce sdružení navrhuje, ať pojmenování dvaadvacátého ročníku, který se uskuteční příští rok v létě, změní. „Mnoho lidí žijících především na Moravě se domnívá, že název těchto slavností je velmi nešťastně zvolen. Mnozí se jich kvůli tomu odmítají účastnit. Takový název nám na Moravě totiž vnucuje představu, že buďto nejsme Moravané, nebo že na tyto slavnosti nepatříme," tvrdí jednatel občanského sdružení Pavel M. Josífek.

Ten proto adresoval primátoru Nového Města nad Váhom Jozefu Trstenskému dopis. Josífek v něm mimo jiné píše také to, že slavnosti jsou pořádány bez rozdílu pro všechny obyvatele České republiky a Slovenska, ne jen pro Čechy a Slováky.

„Vezměme jako holý fakt, že lidé žijící na Moravě nejsou Češi, ale jsou prostě Moravané. Bytostně se nás dotýká, že jsme často nuceni vystupovat jako Češi, a ne jako Moravané-občané České republiky," argumentuje nespokojený Josífek.

Podle Jozefa Trstenského, který je letošním předsedou přípravného výboru slavností, není změna názvu v jeho kompetenci. „Podnět předložím na jednání přípravného výboru v říjnu, kde ho projednáme. O případné změně názvu může ale rozhodnout až Valné shromáždění obcí a měst, které se nejspíš uskuteční až v únoru příštího roku. Silvestrovské setkání se tak uskuteční pod nynějším názvem," reagoval Jozef Trstenský na otázku, zda je změna názvu možná.

V přípravném výboru je za Českou republiku deset měst a obcí, mezi kterými je Nivnice, Nová Lhota, Uherský Brod, Veselí nad Moravou nebo Kyjov. Na slovenské straně se pak na letních a silvestrovských přípravách podílejí Myjava, Skalica nebo Stará Turá.

Starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský považuje nápad Pavla Josífka za nešťastný. „Mezi městy a obcemi funguje při organizování slavností velmi dobrá spolupráce. Nevidím jako vhodné přimíchávat sem politiku tohoto stylu. Neexistuje důvod, proč se tím zabývat," prohlásila hlava uherskohradišťské radnice.

Podobně se po dotazu Slováckého deníku vyjádřil i radní Zlínského kraje pro kulturu a cestovní ruch Ladislav Kryštof, jenž vidí případné přejmenování slavností jako zbytečné. „Všichni vnímáme, že sice žijeme na Moravě, ale patříme do České republiky. Z toho důvodu si myslím, že je vhodnější dosavadní název," podotkl.

Krajský radní a uherskobrodský zastupitel se domnívá, že k moravské národnosti se při posledním sčítání lidu přihlásilo velmi malé procento respondentů (bylo to 522 tisíc, pozn. red.). „Toto jsou jen hlasité výkřiky jedinců. Řekl bych, že pro většinu obyvatel Moravy se jedná o druhořadou otázku," dodal Ladislav Kryštof.