V pondělí 31. prosince po poledni se na 970 metrů vysoký vrchol vydaly zástupy stovek obyvatel z obou jeho stran, před několika dny opět průchodné hranice. Nechybělo mezi nimi ani pět desítek turistů z Uherskobrodska, kteří na Javořinu vystoupali po dvoudenním putování ze Starého Hrozenkova. Na vrchol dorazili také velvyslanec České republiky na Slovensku Gajdůšek, hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš i senátoři z regionu Josef Vaculík a Jana Juřenčáková.

FOTOGALERII si můžete prohlédnou ZDE

„Vatru přátelství jsme se letos rozhodli na Javořině zapálit výjimečně, a to kvůli našemu společnému vstupu do schengenského prostoru. Dřevo jsme do sousedství hraničního kamene bratrství Čechů a Slováků navezli s dvoutýdenním předstihem,“ uvedl Zámečník. Že to však nebylo nejšťastnější řešení, to se ukázalo později.

„Protože přichystanou vatru někdo podpálil už o prvním svátku vánočním, museli jsme dopravit na vrchol dřevo znovu, ale až ráno, těsně před silvestrovským setkáním,“ poznamenal straňanský místostarosta. Jedním z těch, kteří nakonec dvoumetrovou vatru přátelství slavnostně zažehli, byl sedmaosmdesátiletý Milan Zámečník z Moravského Lieskového, který na Javořinu přicestoval i s dalšími třemi Milany ze své rodiny, synem, vnukem i pravnukem. Tento veterán, podle svých slov, zřízení hranice mezi Českou a Slovenskou republikou neuznával, stejně tak jako staroměstský senátor Vaculík. „Vždycky jsme byli bratři. Pro mě hranice nikdy neexistovala,“ prohlásil Vaculík.

Až ze západočeské metropole Plzně v pondělí na Javořinu přicestoval pětačtyřicetiletý Otakar Hamták. „Přijel jsem bořit hranici, tady nahoře jsem už podruhé, byl jsem zde také vloni v létě na kole. Mám na Moravě kamarády,“ prozradil Plzeňan. U hraničního kamene bratrství obou národů přítomní s nadšením zazpívali někdejší československou hymnu a připili si slivovicí.

Spoluzakladatelem akce, jež měla původně vyjadřovat nesouhlas s rozdělením společného státu, byl i federální ministr životního prostředí Josef Vavroušek. Ten však i s dcerou Petrou v roce 1995 zahynul pod lavinou ve Vysokých Tatrách. Jeho přátelé na Velké Javořině před lety vybudovali památeční mohylu. Tu každým rokem obnovují účastníci setkání z drobných kamenů, které tam přinášejí.

close zoom_in

Přečtěte si také:

Patnáct let česko slovenské hranice? Obyčejná komedie

Silvestr na Javořině bude letos poprvé s vatrou

Na Javořinu autem? Stále bude platit jen po Kamennou boudu