Sedmý ročník akce spolufinancované Zlínským krajem nesl název Od fašanku do Velikonoc aneb Lidové tradice od konce zimy do začátku jara.

„V přírodním a kulturně historickém Parku Rochus Uherské Hradiště-Mařatice se děti, mládež i dospělí už sedmým rokem dozvěděli, jak se dříve prožívalo na Slovácku postní období, zklidnění a příprava na velikonoční svátky. Návštěvníci se mohli nechat s předstihem inspirovat, jak si k Velikonocům vyzdobit dům, nebo jakou kraslici připravit pro šlaháče,“ informovala programová pracovnice Ivana Šišperová.

Od středy do pátku druhého dubnového týdne si přišlo na Rochus užít předvelikonoční výukový program a vychutnat si procházku rozkvetlým přírodním parkem 623 žáků mateřských, základních a středních škol.

Pravěk umění. Umění pravěku. Výstava ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti
To musíte vidět. Velké umění pravěku přivezli do Uherského Hradiště

„Program byl velice milý, až na to aprílové počasí, které ale nelze ovlivnit. Jsem tu s prvňáčky, takže si v týdnu před Velikonocemi budeme mít o čem povídat. Mile mě ale překvapilo, kolik těch mých žáčků umí poznávat byliny, kolik se jich vyzná v předvelikonočních tradicích,“ svěřila se Lenka Janíková, učitelka ZŠ Františka Horenského z Boršic.  

V průběhu čtyř dnů se mohli dospělí i děti setkat při interaktivním a edukačním programu s Kateřinou Dvořákovou a Ivanou Knéblovou, které pekly jidášky a mazance, s hudeckou muzikou, s folkloristy, ale také se zdobitelkami kraslic, Zdeňkou Strnadelovou, Marií Vlčkovou, Ludmilou Dvořákovou a Zdeňkou Rajsiglovou.

 „Návštěvníci z řad dětí a dospělých se velice živě zajímali o tvorbu kraslic.  Já takzvaný hanácký typ kraslic zdobím od osmdesátých let 20. století režnou slámou. Tu namočím do vody, stéblo rozříznu a nastříhám na malinké trojúhelníčky, kosočtverečky, proužky i kolečka. Na suché skořápky obarvené v sytě červené, zelené, hnědé, fialové, černé i modré barvě pak kousíčky slámy pomocí lepidla přilepím,“ popsala zdobení lehounkých symbolů Velikonoc Zdeňka Rajsiglová ze Starého Města, držitelka Ceny Vladimíra Boučka.

„Na křepelčí, slepičí i husí vejce musím s mikroskopickou přesností nalepit kousíčky slámy do různých tvarů, a to podle vlastních vzorů. Je to velice zdlouhavá a náročná práce, při níž je potřeba velká trpělivost,“ dodává paní Rajsiglová.   

V hektarové obůrce na Modré přišlo na svět pratuří mládě, první na Moravě.
První moravský pratur se po 700 letech narodil v oboře na Modré