„V obci máme 130 rekreačních chat a chalup, z nichž některé jsou trvale obydlené. Poté, co byl vyhlášený nouzový stav kvůli korovinarové nákaze, lidí v rekreačních nemovitostech výrazně přibylo,“ informovala starostka Salaše na úpatí Chřibů Jitka Točková.

Spoléhá na to, že ti, kteří na chatu vyrazili, se budou izolovat ve skupině, s níž tam dorazili. Věří, že chataři, kteří půjdou nutně za nákupem do místního obchodu nebo na pěší túry, budou používat ochranné roušky.

Rozhledna uzavřena

„Na základě zákona jsem vydala nařízení o zákazu vstupu na rozhlednu tyčící se nad Salaší, a to z důvodu malého prostoru na ní, kde se hromadil větší počet osob, ale také z důvodu nařízeného zákazu o volném pohybu osob. Toto nařízení nabylo účinnosti 17. března a jeho platnost,“ řekla Deníku salašská starostka.

Chataření patří už řadu let k lidové formě odpočinku také v katastru městyse Buchlovice. K nejnavštěvovanějším turistickým cílům patří rekreační oblast Trnávky a Smraďavka, kde se nachází více než 300 chat a chalup.

„Projížděl jsem se s vedoucím služeb našeho městyse služebně rekreační oblastí Smraďavka. U velké řady chat stálo osobní auto, okna a dveře chat byly otevřené, tu a tam si lidé upravovali okolí kolem obydlí. Lidé z města se prostě v rámci stavu nouze kvůli koronaviru z části přestěhovali na chaty a chalupy. Pohyb v městysu omezují tím, že je jich v rekreační oblasti hodně, o čemž svědčí odpadky zaplněné kontejnery a popelnice,“ řekl místostarosta Buchlovic Bořek Žižlavský.

Bez roušek

Rozhořčený byl ale také z toho, že když jako milovník přírody vyrazil na Holý kopec, cestou se míjel s řadou lidí bez ochranných roušek.

„Ačkoliv z kanceláře radnice a z našeho domu se snažím zbytečně nevycházet, mám od lidí zprávy, že v rekreační oblasti pod Břesteckou skálou a ve dvou zahrádkářských koloniích na Chabaních, v nichž je celkem na 150 chat a chatek, tráví čas více lidí s dětmi, než je v této době běžné. Asi se tu cítí bezpečněji než ve městě,“ poznamenal břestecký starosta Jindřich Krušina.

Zlobil se také na to, že v minulém týdnu někteří „lufťáci“ nepoužívali ochranné roušky, o čemž byl telefonicky informován.

„Okamžitě jsme vyhlásili, že nepoužívání ochranných roušek bude pokutováno dvaceti tisíci korunami. Hned nato rekreanti začali roušky používat a minimalizují kontakt s trvale bydlícími obyvateli naší vesnice,“ potvrdil starosta Břestku.