„Recept jsem si kdysi vypůjčila od naší stařenky neboli babičky. Omáčka vždycky moc chutnala mně i všem z rodiny, je to rychlovka a rozhodně se dá vařit i během jiných ročních období. Nicméně je jarně laděná, takže výběr do soutěže byl jednoznačný,“ přibližuje svůj recept Milena Strnisková.

Účast v soutěži Česko vítá jaro nijak neplánovala, mohla za to především její záliba v gastronomii a to, že se o své zkušenosti a umění ráda podělí s přáteli. Ti ji také k účasti přesvědčili. „O soutěži jsem do poslední chvíle vůbec nevěděla. Natáhly mě do ní kolegyně z práce, které o mně vědí, že ráda vařím. Často přináším nové recepty, mluvíme o vaření, jídle. Hecovaly mě tak dlouho, až jsem recept do soutěže poslala, čistě ze zvědavosti. Nečekala jsem, že by si ho někdo všiml. O to víc jsem ráda, že se tak stalo. Stejně tak mě těší, že se o něj mohu podělit s ostatními,“ dodává zkušená kuchařka.

O české kuchyni si myslí, že lidé o ní mluví zbytečně negativně. „Říkají, že je těžká, že se v ní nesmyslně kombinují suroviny a že nemá žádný velký řád,“ míní. „Já to vidím tak, že každá národní kuchyně má svoje kouzlo. Ať už je italská, mexická nebo jakákoliv jiná. Každá má svoje úskalí a my je musíme respektovat,“ říká Milena Strnisková.

Při vaření ráda improvizuje. „Přidám trochu tam toho, dochutím to špetkou onoho, váhy se úplně děsím. Žádný velký řád pro mě v kuchyni neplatí, ale i přesto to mým milým strávníkům stále chutná,“ popisuje Strnisková. „Vaření je můj koníček, ať už se jedná o cokoliv. Navíc moc ráda jím, což mě vždycky donutí vyladit pokrm do posledního detailu. Jediný můj problém v kuchyni je, že tam moc nestrpím nikoho jiného. Maximálně tak na pomocné práce, jako je loupání brambor a podobně,“ dodává pobaveně kuchařka, která se s jarní omáčkou zařazuje do soutěže o voucher v hodnotě padesáti tisíc na kuchyňské vybavení značky Bauknecht nebo o multifunkční troubu od stejného výrobce.

Jarní omáčka podle paní Mileny

Ingredience: vejce, máslo, žampiony, kopr, zeleninový vývar, brambory, smetana, hladká mouka, sůl, pepř, citronová šťáva či ocet

Postup: Na másle podusíme nasekané žampiony a kopr. Přidáme zeleninový vývar a na kostky pokrájené brambory. Až změknou, zahustíme omáčku moukou rozmíchanou ve smetaně. Osolíme, opepříme a vmícháme dvě až tři natvrdo uvařená a pokrájená vejce. Prohřejeme. Můžeme dochutit octem nebo citronovou šťávou.

Související Pošli velikonoční recept a vyhraj ceny za 50 000,- Kč

Autor: Štěpán Janhuba