Na dvanáctý ročník akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska se zaregistrovalo 559 cyklistů a turistů, kteří projeli a prošli devět tras.

Loni to bylo 1412 lidí.

"Zpráva o policejních kontrolách mě odradila. Chtěl jsem si akci užít, ne se ohlížet, jestli jsem si náhodou nedal o pohárek vína víc," přiznal Josef Hromádka, který se zúčastnil předchozích pěti ročníků.

Dvě deci na kole. Velké riziko?

A podobných ohlasů mohli lidé číst jak na sociálních sítích, tak v různých diskuzích mnoho.

"Tak to můžou zrovna celou akci zrušit… Alkohol nepatří za volant, o tom žádná. Ale co je nebezpečného na tom dát si na kole dvě deci, ujet 15 kilometrů, během kterých to spálím, a v dalším sklepě dát další dvě deci? pozastavoval se nad policejním dohledem například Jiří Kalous na Facebooku.

Názor s mnoha cyklisty sdílel i starosta Uherského Hradiště, který vedl jednu ze stezek.

"Není mi známo, že by v celé historii akce došlo k jakémukoliv problému či incidentu v souvislosti s požitím alkoholických nápojů. Proto si přeji, abychom o tuto každoroční událost a její kouzlo nepřišli, ale naopak podpořím snahu organizátorů, aby se do budoucna podařilo vyjednat určitou, v pravdě velmi nízkou, hodnotu tolerance případně vypitého alkoholu," nechal se slyšet Stanislav Blaha.

Dodal, že tato akce není o pití vína, její hodnoty jsou někde úplně jinde.

"Likvidace jedné z nejúspěšnějších akcí"

Na zahájení akce na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti měli cyklisté možnost podepsat petici za toleranci 0,5 promile alkoholu na kole.

Jedním z podporovatelů malého množství na kole je i senátor Ivo Valenta.

"Policie se asi zbláznila. Jinak si to ani neumím vysvětlit. Za mne je taková šikana policie absolutně nepřijatelná, likviduje jednu z neúspěšnějších cyklistických akcí v regionu. Chápu, že se policie musí řídit pouze platnými a účinnými zákony. Na druhou stranu jsem šokován, že zcela ignoruje to, že Senát schválil toleranci alkoholu u cyklistů na cyklostezkách a jen pro neschopnost a pomalost poslanců zůstává zákon pořád zaparkovaný v Poslanecké sněmovně," pohoršoval se slovácký senátor.

Policie se brání

Policie se však ostrým slovům brání.

"Zaměřili jsme se na úseky, které nevedou po cyklostezkách, ale na silnicích, či se jedná o úseky, kde cyklisté opouští 'bezpečí' cyklostezek a najíždějí na silnice. Tento záměr byl umocněn také částečnou změnou jedné z tras, která je nuceně vedena po frekventované silnici z důvodu uzavření cyklostezky," bránila se hradišťská policejní mluvčí Milena Šabatová.

A policisty skutečně potkali pouze cyklisté na silnicích, především na trase z Kunovic do Hluku.

Celkově zkontrolovali 180 účastníků silničního provozu. Jeden cyklista nadýchal 0,88 promile alkoholu.

Přijeli i z Finska a Portugalska

Na cyklostezkách se setkali jak lidé ze Slovácka, tak z různých koutů České republiky.

Několik skupin přijelo i ze sousedního Slovenska, tradičně přijel cyklistický klub z Oravy a pěšky se vydala na Velehrad skupina ze Staré Turé a okolí, v níž byla i turistka z Finska.

"Původem Holanďan, žijící nyní v Portugalsku, přijel v rámci dobrovolnického programu do Uherského Hradiště speciálně na tuto akci a vedl jako jeden z trasérů Velehradskou stezku," doplnila vedoucí pořádajícího Městského informačního centra v Uherském Hradišti Hana Patková.