„Akci, které v naší obci záměrně několik let neříkáme Heloudýň nebo Halloveen, protože někteří občané Jankovic, jsou dost citliví na importované americké svátky. Akci s názvem Strašidelný lampionový průvod jsme kvůli dešti přeložili na sobotu 28. října,“ nechal se slyšet první muž Jankovic Jaroslav Dvořák.

Prozradil, že organizátorkami akce byly Kateřina Kutálková, Marie Kiseliovasová s Martou Šišákovou.

Pořadatelé Strašidelného lampionového průvodu vyzvali spoluobčany, aby domy a předzahrádky v potemnělé vesnici vyzdobili vydlabanými dýněmi, které jsou zejména v zahraničí nejznámějšími symboly Halloweenu. Svíčky se do vydlabaných dýní vkládaly, aby usnadnily koledníkům orientaci v potemnělých ulicích.

Ve Slováckém aeroklubu se slavnostně loučili se sezonou; sobota 28. října 2023
Prohlídka letadel i dětské pilotní průkazy, Slovácký aeroklub ukončoval sezonu

Co nejstrašidelnější obličej na dýni by prý měl odhánět od domů zlé duchy. Ale této pověře Jankovičtí moc nevěří. Halloween je sice zahraniční svátek, čím dál častěji se ale s jeho prvky setkáváme i v Česku. Tradičně se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Je typický strašidelnými kostýmy a vyřezávanými dýněmi.

Strašidelný lampionový průvod Jankovicemi byl jeho pořadatelkami dobře připravený. Zejména děti se při něm dobře bavily a soupeřily mezi sebou, který kluk nebo holka bude mít nejoriginálnější výzdobu.

U těch nejlepších dýňových strašidelných výzdob se průvod zastavil, aby si strašidýlka dobře prohlédl. Na malých dílčích zastávkách lampionového průvodu, děti počastovaly jeho účastníky nejrůznějšími dobrotami, které jim napekly jejich maminky.