Jde o poslední a nejvýznamnější výstavní projekt Slováckého muzea letošního roku. Ve velkém sále hlavní budovy je prezentována autorova kolekce v průřezu celoživotní tvorby. Sběratelé a milovníci umění mohou všechny vystavené originály přímo na místě zakoupit. V prodeji kromě fotografií jsou i vybrané knihy, sběratelské plakáty nebo pohlednice.

„Jde o pečlivě vybraný průřez od nejstarších témat spjatých se vzpomínkami na dětství či známými figurálními motivy až po poslední díla, v nichž Jan svým osobitým až provokativním způsobem zachycuje ženské tělo jako oslavu jeho krásy a přirozenosti. Vystaveny jsou i některé z ikonických fotografií, dobře známých široké veřejnosti,“ prozradil Pavel Chmelík z Galerie Artrium, která spolu se Slováckým muzeem výstavu pořádá.

Akty Zdeňka Polišenského jsou k vidění na výstavě v Městské knihovně ve Slavičíně, 6. listopadu 2021
Ženské akty, které pohoršily Facebook, vystavují ve Slavičíně. Podívejte se

Jan Saudek je označován za nejvýznamnějšího žijícího českého fotografa a řadí se mezi desítku nejlepších žijících světových fotografů.

„Uherské Hradiště se stalo místem, kde jsou kromě největší výstavní kolekce posledních dob některé fotografie k vidění na veřejnosti již naposledy. Mnohé totiž pocházejí z dřívějších dob a jsou dnes již legendárními nejen svou známostí po světě, ale pro sběratele se stanou i nedostupnými, neboť již neexistují jejich negativy,“ nechal se slyšet Pavel Chmelík.

Ten se osobně 18. listopadu účastnil vernisáže v Uherském Hradišti, kde omluvil nepřítomnost Jana Saudka na zahájení výstavy s tím, že autor slíbil v nejbližším možném termínu metropoli Slovácka navštívit.

„Nejkrásnější na světě je ženská. Ženská je zázrak. Je to jediný důkaz existence Boží, protože něco tak nádherného, voňavého a nebezpečného mohl stvořit jen Bůh," zavzpomínal Saudek na vernisáži ve Zlíně, odkud zamířily fotografie do Uherského Hradiště.

Výstava v Uherském Hradišti je otevřená denně od 9 do 17 hodin a zhlédnout ji bude možné až do 6. února.

Změny pro případ vládních nařízení jsou vyhrazeny a organizátoři návštěvníkům děkují za dodržování epidemických opatření, která jsou umístěna před vstupem do budovy.