Ve středu 22. května se jednou z nich stala předsedkyně Asociace českých filmových klubů (AČFK) a ředitelka Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti Radana Korená. Z té kromě jejího životního příběhu Jan Dudek „vytáhl“ také řadu zajímavostí týkajících se programu letošního 45. ročníku LFŠ.

„Filmovku letos zahájíme v pátek velkou párty, kterou odstartuje na plátně venku za kinem Hvězda film o Woodstocku. Je tomu už totiž 50 let od chvíle, kdy se tento velkolepý festival konal,“ prozradila Radana Korená, jak bude vypadat filmovkový úvod.

Denní program by podle ní chtěli organizátoři festivalu zveřejnit do konce června, aby si mohli návštěvníci LFŠ vše s předstihem naplánovat.

Zopakovala, že ceny na LFŠ obdrží režisér Hynek Bočan a slovenský herec a moderátor Milan Lasica. „V Buchlovicích si budeme promítat jednu z mých nejoblíbenějších pohádek S čerty nejsou žerty a budeme si při tom o ní povídat s režisérem Bočanem,“ odtajnila šéfka LFŠ.

Naznačila také, že jedna ze sekcí bude věnována kameramanovi Miroslavu Ondříčkovi a přijede ji uvést jeho syn David Ondříček.

„Řeč bude i o tom, jak se na americké aktivity kameramana Ondříčka dívala Státní bezpečnost i jaké to mělo tady v naší republice tehdy důsledky,“ doplnila Radana Korená.

Těšit se podle ní můžou milovníci kultovní kapely Monkey Business, jejíž koncert si budou moct vychutnat na hradišťském Masarykově náměstí v sobotu večer na začátku festivalu.

V následujících dnech pak nemá na LFŠ chybět celá řada doprovodných akcí počínaje literárním programem, programem pro děti, představením lidových vyprávěčů na Rochusu, koncertem vážné hudby v kostele či na Palackého náměstí velkou plenérovou výstavou k výročí sametové revoluce, mapující dění v listopadu 1989 v regionech.

„Úplně každý si na Filmovce najde něco, co ho bude bavit, co se mu bude líbit,“ řekla v talkshow Radana Korená.