VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jalubským hodům vládli domácí stárci

Jalubí /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ – Na Slovácké hody s právem, které si mohli o víkendu odškrtnout z letošního kulturního kalendáře v Jalubí, zavítaly dvě vzácné návštěvy.

25.9.2011
SDÍLEJ:

Sólo bylo určeno jen starším stárkům.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„S kolegy z Jihočeského divadla v Českých Budějovicích se na ně přijel podívat herec Břetislav Rychlík, aby společně nasáli atmosféru živého slováckého veselí jako inspiraci pro hru bratří Mrštíků Rok na vsi,“ prozradil vedoucí jalubského foklorního souboru Střešňa Miroslav Kostelníček.

Z opačného konce bývalého Československa přijeli na jalubské hody mladí folkloristé z východoslovenské Modry nad Cirochou, aby mohli zažít tradiční slovácké hody s právem. „Na netradiční česko-slovenské setkání se jalubská hodová chasa moc těšila. Vždyť v srpnu zorganizovala právě v obci Modra nad Cirochou moravsko-slovenský den s podtitulem Dožínky,“ informoval Kostelníček.

Neodpustil si poznámku, že Jalubští prezentovali na Slovensku své kroje, víno, slivovici a vlčnovské vdolečky. „Dožínky přijali naši občané s velkým nadšením. Za rok bude mít tato kulturní akce určitě repete,“ prozradila Jana Veĺasová z Modry.

Po dvou letech měli Jalubští při letošních hodech, které pořádala obecní úřad ve spolupráci se společenskými organizacemi v obci, kompletní čtveřici vlastních stárků. Těmi mladšími byli Adam Borusík s Ivetou Dosedělovou, staršími pak Pavel Hruška se Zuzanou Valerovou.

„Zuzko, o tobě jsme slyšeli dávno, že ukrýváš to jalubské právo. Pojď nám ho rychle ukázat, ať tu vzácní hosté nemusí dlouho postávat,“ vyvolával před domem starší stárky Pavel Hruška.

„Celý týden jsem se na tuto chvílu těšila, pracně právo chystala, fěrtůšky i rukávce žehlila a rozmarýnek trhala. Tož včíl zahraj, muziko, písničku veselú, aby všecí věděli, že v Jalubí hody sú,“ přivítala výskající chasu starší stárka Zuzana Valerová.

Krojovaní šohaji a děvčice doprovázení dechovou hudbou Vracovjáci, cimbálovou muzikou Hora a několikasetčlenným davem jalubských občanů a jejich hostů zamířili na lidmi zaplněné prostranství před radnicí. Tam požádal starší stárek starostu obce Karla Malovaného o povolení hodů. Ten jim povolení dal a krojovou chasu požádal: „Dbejte, ať každý má, co si zamane, jen ať se nikomu nic zlého nestane. Všichni nechť se dobře baví, a na naše hody dlouho vzpomínají,“ rozhlašoval první muž obce. Se stárky si pak na zdar hodů připil a se stárkou si před radnicí solo zatancoval.

Úderem dvacáté hodiny začala v kulturním domě hodová veselice, při níž k tanci a poslechu vyhrávala cimbálová muzika Hora a dechovka Vracovjáci. V neděli dopoledne se uskutečnila v jalubském kostele hodová mše svatá a po ní obchůzka krojované chasy s právem po vesnici.

Autor: Zdeněk Skalička

25.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Pod stromeček dostanou tisíce od zaměstnavatele

ZŠ Staré Město - třída 1. C paní učitelky Lenky Zábranské.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Staré Město

Česko si opět zazpívá koledy i na Slovácku. Už dnes v 18 hodin

FOTOGALERIE / Nejen celou naši republiku, ale i některá místa v Evropě a ve světe propojí 13. prosince v 18 hodin akce Česko zpívá koledy.

AKTUALIZOVÁNO

Zranění řidiček zavinilo nedání přednosti

Nehodu, která se stala v centru slovácké metropole v úterý 12. prosince před osmou hodinou ranní, zřejmě zavinila pětadvacetiletá řidička osobního vozidla značky Kia.

Na silnicích na Slovácku nečíhají žádné komplikace

Po divokých dnech, kdy dopravu na mnoha místech komplikovaly spadlé stromy po vichřici, panuje na silnicích na Slovácku klid.

Okružní křižovatka za 11 milionů v Brodě je symbolicky otevřená

FOTOGALERIE / Vše začalo 4. července a v polovině prosince je hotovo. Řeč je o okružní křižovatce na náměstí Svobody v Uherském Brodě. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT