Černý scénář, že by tomu tak mohlo být i letos, se naštěstí nenaplnil, takže Jalubští i přespolní nebyli ochuzeni o pestrost krojů šohajů, děvčic i dětí.

Chasa mohla v sobotu odpoledne s radostí vykročit nejprve pro své mladší stárky, Davida Kostelníčka a Sabinu Slovákovou, poté pro ty starší, Jakuba Hábla a Terezu Turečkovou. Tu do kroje v zahrádkářském zařízení U Pavouka strojila její babička Jana Planková, narozená v Jalubí jako Slavíková.

„Vítám vás všecky, chlapce aj děvčice, už jsem se těšila, jak půjdeme k hodové muzice. I když nejsem Jalubjanka, miluju tu všecko, tady jsem si často hrála, coby malé děcko,“ přivítala Tereza Turečková chasu a slíbila, že chce, jak pravidla praví, v Jalubí dobrou starší stárkou být.

Starší vládci hodů, Jakub Hábl (25), voják z povolání, a Terezka Turečková (22), studentka oboru stavitelství na VUT Brno, žijící ale ve Starém Městě, prozradili, že už od loňských hodových dozvuků bylo jasné, že letošní jalubské hody budou mít své právoplatně zvolené stárky. Loňským hodům totiž vládla kompletní čtveřice stárků z roku 2016.

„Rok od roku je to se sháněním stárků jiné. Je to především o tom, jak se mladí lidé domluví. Já jdu letos v jalubské chase poosmé, moje stárka chodí výhradně v ní ještě déle,“ nechal se slyšet Jakub Hábl. Stárkování při hodech stálo také na souhlasu rodičů.

„Ti byli nadšeni. Taťka byl také stárek, já pokračuju v rodinné tradici,“ svěřil se Jakub. Terezka dodala, že v Jalubí kdysi stárkovala její babička, bydlící v Uherském Hradišti.

Čtveřice jalubských hodových vládců mohla i letos počítat s vydatnou podporou obce. Každý z nich od ní dostal čtyři tisíce korun. Také starosta obce Karel Malovaný byl ke stárkům i chase velice vstřícný a milý.

„Děkuji vám za ochotu a píli, s jakou jste dnešní hody připravili. V hojném počtu jste dnes přišli, abyste nejen sebe, ale celou obec pobavili,“ řekl spokojeně starosta a povolení ke konání chase dal.

Epicentrem hodového veselí se večer stal kulturní dům, v němž se krojovaní i civilisté mohli za doprovodu dechové hudby Stříbrňanky a cimbálové muziky Ohnica s chutí a plným nasazení pustit do tance.