Na ploše čtyř set metrů čtverečných najdou návštěvníci spoustu tipů a inspirace na vánoční dárky, ale také, jak třeba zvládnout přípravu štědrovečerní tabule.

„Aby pravé vánoční atmosféře v expozici nic nechybělo, jsou v ní k vidění i ke koupi adventní věnečky, nejrůznější vánoční květiny a dekorace,“ upozornil majitel zahradnictví a prodejny Petr Kovalčík. Do složité výroby vánočních dekorací se už v letních měsících pustil s Helenou Menyhartovou.

Hradišťané slavili 17. listopad na náměstích.
Hradišťané slavili 17. listopad na náměstích se zpěvem, svařákem i na párty

Také lidé si mohou na výstavě nakoupit vše potřebné k domácímu kreativnímu tvoření. „Co je v předvánočním čase lepšího, než na chvilku vypnout hlavu a nechat tvořit ruce a povolit uzdu fantazii,“ míní Petr Kovalčík. 

Návštěvníci výstavy se mohou víc než měsíc kochat v expozici krásou adventních a vánočních dekorací převážně v bílé, stříbrné, červené a zlaté barvě. Vedle velké radosti z tvoření vyzařují všechny vystavené exponáty nesmírnou trpělivostí, bez které se snaha o krásu neobejde.

Z pekla do nebe a zpět – nejnovější expozice obrazů Zdeňka Kupa láká do Hradiště
Z pekla do nebe a zpět. Nejnovější expozice obrazů Zdeňka Kupa láká do Hradiště

Na výstavě Pohádkové Vánoce najdou koupěchtiví zákazníci stovky kouzelných vánoční ozdob, věnečků, hraček a nejrůznějších pohádkových postaviček v lidské velikosti. Třeba Sněhurku se sedmi trpaslíky nebo rozveselené čertíky, kteří se pokoušeli vystrašit zejména malé děti.

Zájmu zejména dospělých návštěvníků se těšily historické vánoční ozdoby, které pocházejí převážně z 20. až 21. století. Řada těch všech skvostů, které známe od našich prababiček, prošly rukama šikovných lidí, sklářů, malířů, tkadlen a mnoha opravdových vesnických umělců.

Snad žádný z návštěvníků neminul v expozici retro kuchyň připravenou ke štědrovečerní večeři, místnost se svátečně prostřeným stolem a ozdobeným vánočním stromkem či historický dětský pokoj, v němž babička čte své vnučce pohádky.

Herec Josef Abrhám (na snímku z 10. dubna 2013).
Intenzivní doba, říkal o mládí na Slovácku Josef Abrhám. Po smrti se sem vrátil

Děs a hrůza bude jímat zejména malé děti v pekelné místnosti, kde čertíci přiváděli v kotle k varu vodu, zatímco ten třetí pozorně sledoval neposlušné děti. Tu a tam byl slyšet křik těch nejmenších dětí, jindy zase smích odrostlejších kluků a holek.

„Než jsme s přípravou výstavy začali, už se starší hoši vyptávali, zda ani letos nebudou na výstavě chybět dospělí pekelní muži. Někteří rodiče dokonce svým méně poslušným ratolestem slibovali, že pokud se nepolepší, přivedou je zase brzy za těmi našimi pekelníky,“ řekl s pousmáním Petr Kovalčík.

Adventní dílnička.
Adventní aranžmá v knihovně. Práce šla lidem pěkně od ruky

„Na předvánoční výstavě v Jalubí jsme už počtvrté. Adventní a vánoční dekorace jsou tu úžasné a obdivujeme zbrusu nové tvůrčí nápady Petra Kovalčíka a jeho spolupracovnice Heleny Menyhartové. Předvánoční výstava si už poněkolikáté získala v regionu dobré jméno a v mnohém předčila podobné vánoční expozice, které jsou ve větších obcích nebo městech,“ svěřili se Alena a Tomáš Králíkovi z Kunovic.

Na své si v expozici přijdou do 22. prosince ti, kteří hledají inspiraci, jak si ozdobit vánoční stromek nebo připravit štědrovečerní či silvestrovskou dekoraci stolu.