V rozhovoru pro Slovácký deník prodejce okrasných dřevin prozradil mimo jiné také to, jak se k pořádání akce dostal, kde bere inspiraci, a naznačil také, jaké bude příští téma noční květinové exhibice.

Kde se vzala myšlenka na uspořádání květinového plesu? Měl jste s organizací už nějaké zkušenosti?

Ano, měl. Podobný ples jsem pořádal dva roky na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně a velmi mě to bavilo. Jednalo se o ples zahradnické fakulty, na který chodilo přes tisíc lidí. Už na studiích jsem věděl, že se o něco podobného pokusím doma, a tak jsem jeho uspořádáním vlastně dostál svým předsevzetím.

Většina plesů je na Slovácku skutečně tradičních. Nebál jste se, jaký bude o novou akci zájem?

Musíte lidem nabídnout něco netypického a zajímavého. Já jim nabízím nádhernou výzdobu, atraktivní představení v podobě květinové show, půlnoční folklorní vystoupení, první košt vína v sezoně a degustaci slivovice. Ženy milují květiny, muži zase více ocení víno nebo slivovici a folklór má u nás rád snad každý.

Překvapila vás přesto poměrně velká návštěvnost prvního květinového plesu?

Podobný počet návštěvníků jsem očekával a byl podle mého přiměřený. Při organizaci akcí jde totiž hlavně o propagaci a tu jsem nepodcenil. Navíc jsem lidem nabídl autobusovou dopravu z pěti okolních obcí. Letošní ještě vyšší návštěvnost jsem taky očekával a doufal, že dobré ohlasy z loňského roku budou tím nejlepším způsobem propagace.

Objevil jste na plese nějaké chyby v organizaci?

Ano. Loni jsem například nezajistil dostatečný počet lidí na obsluhu. To a několik dalších drobných detailů, které se vyskytly, se mi ale snad letos podařilo odstranit.

Každý ples orientujete na jiné téma. Zatím jste se nechal inspirovat dvěma díly bratří Čapků. Jak vás témata napadají?

Zahradníkův rok bylo pro loňský ples jasné téma, jelikož jsem jej pořádal s jalubskými zahrádkáři. K letošnímu tématu Ze života hmyzu jsem zase přikročil díky nočnímu představení Handrláčku s názvem Muší svatba. Bratři Čapkové měli stejně jako já blízko k přírodě, a tak jsou pro mě jejich díla přirozeným námětem. Témata ale musejí být ztvárnitelná i z hlediska kytic a modelů, takže mi nápad musejí odsouhlasit i aranžérky, které mi s plesem moc pomáhají.

Vybral jste už téma pro příští rok? Prozradíte jej čtenářům?

Témat pro ples existuje mnoho, ale žádné není zatím jasným favoritem. Chci se například pokusit o něco naprosto odlišného než doposud, aby se témata tolik vzájemně nepodobala.

Součástí plesu je i dražba květin, jejíž výtěžek putuje na dobročinné účely. Je vybraná částka a radost obdarovaných satisfakcí za práci okolo plesu?

Opravdu je to moc příjemný pocit, někoho nezjištně obdarovat, natožpak děti. Už na plese vysoké školy jsem dával výtěžek na dětský domov ve Znojmě. Dětem se nakoupily koloběžky, stany a spacáky. Navíc mám rád, když je dar adresný a určitý. Když peníze přijdou na nějakou hromádku, mohly by pak klidně skončit třeba na opravu topení, což děti tolik neosloví. Na to by měly být jiné prostředky.

Přečtěte si také:

Jalubí: květinový ples vydělal dětem pět tisíc korun + FOTOGALERIE