Koštu předcházelo výroční sněmování sportovního klubu, na němž byl jednohlasně zvolen jedenáctičlenný výbor, letos rozšířený o čtyři členy. Předsedou byl na další čtyři roky zvolen Roman Šilc.

„V této funkci jsem byl do dnešní výročky 14 let. Pokud mě členové sportovního klubu z funkce neodvolají, budu za čtyři roky nejdéle sloužícím předsedou. Dosud byl v této funkci nejdéle sloužícím předsedou, 14 let, Josef Kolář,“ vybavil si vzpomínky předseda jalubského sportovního klubu Roman Šilc.

Společenský ples ZŠ UNESCO s polonézou v Klubu kultury v Uherském Hradišti
VIDEO: Společenský ples ZŠ UNESCO v Uherském Hradišti okouzlil polonézou

Krátce po skončení výročního rokování byl v jalubském kulturním stánku zahájen 49. ročník koštu slivovice, jehož pořadatelem byl Sportovní klub Jalubí.

Na něm bylo k ochutnání 231 vzorků destilátů. V kategorii slivovice (trnky a durancie) 187 vzorků, v kategorii letních kvasů 40 vzorků a v kategorii likérů čtyři vzorky.

Odborníci i široká veřejnost hodnotili v sobotu 2. března 2024 v Tupesích vinné moky.
Škola v Tupesích hostila dvaatřicátý košt vína, k ochutnání bylo 446 vzorků

Osmnáctičlenná jury hodnotila s několikadenním předstihem předložené vzorky pálenek, a rozhodla, že absolutním vítězem se stane trnkovice ročníku 2023 od jalubského Jakuba Žaludy, který slivovici pálí už 30 let.

„Mám radost z toho, že moji slivovici z trnek ohodnotili degustátoři jako nejlepší,“ neskrýval Jalubjan uspokojení z ceny pro vítěze v podobě velké láhve s emblémem koštu slivovice.

Přiznal, že s loňskou úrodou trnek a durancií nebyl spokojen jeho táta ani děda. „Protože jsme měli trnek málo, byli jsme si je za úplatu natrhat ve Věteřově na Hodonínsku,“ svěřil se Jakub Žaluda. Nejlepší destilát v kategorii letních kvasů, meruňkovici ročníku 2021, měl František Marcaník ze Svárova.

Podle jalubských patriotů je tamní košt slivovice nejstarším nejen na Slovácku a v Česku, ale prý i na světě.

„Základ tradice koštování slivovice na Slovácku dali v roce 1975 fotbalisté z Jalubí. V naší obci bývaly tenkrát pouze košty vína. Jednou po fotbale jsme se sešli v šatnách fotbalového mančaftu na hřišti a domluvili jsme se, že každý z členů přinese žejdlík slivovice a uspořádáme její košt. V polích kolem obce bývalo tehdy hodně plodících trnek a durancií,“ zalistoval ve vzpomínkách Petr Rozsypálek (81). Jako bývalý fotbalista a činovník sportovního klubu stál u kolébky koštu slivovic v Jalubí.

Ve Starém Městě si dali v sobotu dostaveníčko milovníci pálenek
Ve Starém Městě si dali dostaveníčko milovníci pálenek

Pochválil tehdejší fotbalové fanoušky, kteří fotbalisty v koštu slivovice podporovali a fandili jim. „A košty slivovice jsou tu dodnes. Já jsem ani na jednom z dosavadních devětačtyřiceti ročníků nechyběl,“ dodal hrdě Petr Rozsypálek.

V dobré společnosti se o poslední srpnové sobotě roku 2020 ocitl Sportovní klub Jalubí, který se může pochlubit Certifikátem od Agentury Dobrý den Pelhřimov, která oficiálně zastřešuje správu rekordů a kuriozit v České republice.

Vyhlášení Sportovce roku v Uherském Hradišti. Ozdobou večera byla oštěpařka Barbora Špotáková
V Hradišti vyhlašovali sportovce roku. Ozdobou večera byla Barbora Špotáková

Do kroniky obce Jalubí a tamního sportovního klubu, je zapsán 29. srpen 2020 červeným písmem. U příležitosti 45. ročníku koštu slivovice předal Josef Vaněk, ředitel Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, předsedovi jalubského sportovního klubu Romanu Šilcovi osvědčení o novém rekordu, který do výše zmíněného data nebyl v České databance rekordů oficiálně registrován.

Jalubští fotbalisté usilovali o to, aby u příležitosti 85 let kopané v obci byl košt slivovice zapsán do České knihy rekordů. „Zápis ale ztroskotal na finančních prostředcích, které byly k zápisu třeba,“ svěřil se předseda SK Jalubí Roman Šilc. Podotkl, že košt slivovice je tradiční a velmi oblíbenou akcí, která je v Jalubí udržována spíše na sousedské úrovni.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Máňu vezli z Pardubic do Kunovic na dvou kamionech

Zdroj: Archiv Leteckého muzea Kunovice