V kategorii slivovice, trnky a durancie, bylo 196 vzorků, z nichž 163 bylo výhradně z vypáleného nachově modrého ovoce, rostoucího na stromech v katastru Jalubí. Jedním trnkovým vzorkem slivovice se na koštu mohl dokonce pochlubit Marek Pakulski z Trutnova.

V kategorii letních kvasů hodnotili degustátoři 45 vzorků pálenek z letních kvasů, a to z meruněk, hrušek, mirabelek jablek a trnek, třešní, oskeruší, špendlíků, višní a směsek letního ovoce. Na koštu byly k ochutnání čtyři likéry ořechovky a jeden vzorek dokonce skořicový od jalubského Michala Horáka.

Absolutním vítězem 48. ročníku koštu slivovice se stal jalubský Tomáš Lakosil s trnkovicí, ročníku 2022. Každý vystavovatel té či oné pálenky obdržel diplom.

Dlouhá tradice

Základ tradici každoročního koštování slivovic na Slovácku dali v sedmdesátých letech 20. století jalubští fotbalisté. „V naší obci bývaly tenkrát pouze košty vína. Jednou po fotbale jsme se sešli v šatnách fotbalového klubu na hřišti a domluvili jsme se, že každý z členů přinese v roce 1975 sklenku slivovice a uspořádáme její košt. V polích kolem obce bývalo totiž hodně plodících trnek,“ zalistoval ve vzpomínkách Petr Rozsypálek (80). Jako bývalý fotbalista a činovník sportovního klubu stál u kolébky koštu slivovic v Jalubí.

Pochválil tehdejší fotbalové fanoušky, kteří fotbalisty v koštu slivovice podporovali a fandili jim. „A košty slivovice jsou tu dodnes. Já jsem ani na jednom z dosavadních osmačtyřiceti ročníků nechyběl,“ dodal hrdě Jalubjan.

S pousmáním podotkl, že jalubská slivovice uzdravuje, a snad proto je ještě na světě. Ne nadarmo se podle něj říká, že kdo jalubskou slivovici pije, toho ani pantokem nezabije.

„Jsme hrdí na to, že Sportovní klub Jalubí byl 29. srpna 2020, u příležitosti 45. ročníku koštu slivovice poctěn certifikátem od Agentury Dobrý den Pelhřimov, která oficiálně zastřešuje správu rekordů a kuriozit v České republice,“ svěřil se předseda SK Jalubí Roman Šilc.

Podotkl, že košt slivovice v Jalubí je tradiční a velmi oblíbenou akcí, která je v obci udržována spíše na sousedské úrovni.

„Košty slivovice jsme nepřerušili ani v letech, kdy v naší vlasti vládl covid. V roce 2021 jsme uspořádali symbolický košt pálenek, na němž se jich sešlo pětatřicet, v loňském roce jsme měli na koštu na dvě stovky vzorků destilátů,“ nechal se slyšet Roman Šilc.

Vyznavačům tvrdého alkoholu vyhrávala ve večerních hodinách sobotního koštu slivovice hudební skupina Halogen, hrající převážně českou hudbu.