V sobotu se sešla ve 13 hodin krojovaná chasa u kulturního domu, od nějž si o půl hodiny později vyšlápla do kostela svatého Jana Křtitele na hodovou mši svatou, kterou celebroval správce farnosti Jalubí a farář P. Pawel Biliński.
Po bohoslužbě začala vládnout při obchůzce chasy dědinou pro stárky a stárkyně veselá a srdečná atmosféra, která dodávala za doprovodu dechové hudby Stříbrňanky patřičný slavnostní nádech. Při její muzice krojovaná chasa v ulicích obce zpívala, tančila a výskala. A přidali se i malí a dospělí účastníci hodů.

Jednadvacetiletý starší stárek Václav Pfeffer, rodák z Osvětiman, kde se zhostil role mladšího stárka v roce 2019, nyní student zubního lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci s o rok mladší Andreou Máčalovou, kteří se spolu dva roky galání, převzali o třetím zářijovém hodovém víkendu veškerou zodpovědnost na sebe a ujali se hodových práv a povinností.
Sekundovali jim osmnáctiletí mladší stárci, Jan Ludva, student Gymnázia Uherské Hradiště s Anežkou Grebeníčkovou, studentkou oboru Agropodnikání na SOŠG ve Starém Městě. Ti byli starším stárkům i chase při ruce, kdy bylo zapotřebí.

Hody v Jalubí byly opravdové, dědinské a moc se lidem líbily. Hodové veselí podpořily hned od začátku příjemné sluneční paprsky, které nad očekávání umožnilo všem, především krojované chase užívat si hodování plnými doušky, jako dobrého vína, který měl každý šohaj ve své čutoře.
Z pohledu na letošní starší stárky, Václava Pfeffra a Andreu Máčalovou, bylo vidět, že si stárkování užívají. Zvláště u domu Máčalových, z něhož stárka měla vyjít.

„V tomto domě už jsme dneska jednú byli, estli se vám zdá povědomý, tak ste sa nemýlili. Bývá tu moja frajárka, letošních hodů starší stárka. Je to děvčica švarná jak rúža, že si až z Osvětiman mosela vybrat muža. Tak už, Andrejko, vyjdi ven a dones nám starší právo ukázat, ať sa za starostů možem vydat, povolení hodů na právo uvázat,“ vyvolával starší stárek.
„Vítej jalubská chaso, vítej stárku milý, doufám, že vás eště nebolí nohy v tejto odpolední chvíli. Stárka přespolního snáď ňa odpustíte, šak o lepším ani já, ani vy nevíte. Vašíku, stárku můj, starší právo ně dobře opatruj. A vy, chaso mladá, hodujte a pijte, enom vašim sousedom zahrádku neoblijte. A teď ně muziko zahraj polku, valčík, ať dneska se mnú čižmy protančí ten můj Vašík,“ nechala se slyšet starší stárka Andrea Máčalová, než předala staršímu stárkovi Václavovi Pfefferovi hodové právo, které vládcům hodů připravovala jalubská Jana Chmelařová.

A pak už chasa vyrazila ke starostovi Jalubí Lukáši Horákovi pro povolení ke konání hodů. „Než vám, chaso, povolení ke konání hodů dám, poslyšte, co na srdci mám. Děkuji vám za ochotu a píli, s nimiž jste se na hody připravili, abyste nejen sebe, ale celou obec pobavili,“ rozhlašoval před radnicí jalubský starosta.
Jen tak mimoděk redaktorovi Slováckého deníku prozradil, že každá stárka a stárek dostali od obce na konání hodů 8 tisíc korun a 10 litrů vína.
Mladým kladl na srdce, aby udržovali staré dobré zvyky, aby nikdy v obci nezanikly. „Ať pestrá krása našich slováckých krojů ještě dlouho lahodí našemu oku,“ řekl ve verších první muž obce. Stárky a chasu požádal, aby dbali, ať každý má, co si zamane, jen ať se nikomu nic nestane.
„Všichni nech se dobře baví, na naše hody ať dlouho rádi vzpomínají,“ dodal starosta. Spolu se stárky pozvedl číše vzhůru s dobrým vínkem z Moravy, na zdraví a na jalubské hody všem připil.