„Práce jsou rozděleny na dvě etapy. V rámci jedné z nich položí dělníci sedmdesát metrů nové kanalizace. Přijde na řadu také rekonstrukce té staré,“ vysvětlil Trachtulec.

V Jalubí kvůli pracem zmizela dokonce střecha autobusové zastávky. Na jejím místě teď pracují dělníci, kteří by měli lokalitu opustit do dubna 2008. Připojením několika jednotlivých domů ke kanalizaci však práce neskoční. Dalších patnáct domácností podobná změna čeká v příštím roce. „Právě končíme výběrové řízení na firmu, která tyto práce v přibližné ceně kolem tří milionů korun provede,“ prozradil jalubský starosta Karel Malovaný. Tamní radní doufají, že se jim podaří část potřebných peněz získat jako dotaci z krajské pokladny.

Sami obyvatelé obce skutečnost, že odpadní vody už nekončí v potoce, přivítali. „Čistírna je dobrá věc, proti které se dá těžko co namítat. Vždyť čistou vodu potřebujeme všichni,“ poznamenal Milan Kura z Jalubí.

Na završení prací se těší i na radnici. „Ve chvíli, kdy poslední domácnost začne místo do potoka vypouštět splašky kanalizací do čistírny, bude završeno několikaleté snažení,“ dodal starosta.

Bezobslužné zařízení začalo pracovat v roce 2003. Přišlo na 37 milionů korun, 21 milionů radní získali jako dotaci ze Státního fondu životního prostředí, jehož úředníci přidali 7,5 milionu jako půjčku.

Přečtěte si také:

Vinaři na Slovácku ohrožují čističky

Obce nemají na čističky, bojí se velkých pokut

Nedakonice sužuje zápach