VELEHRAD
Počet obyvatel Velehradu k 1.1.2021 - 1149
Rozhodující přelom ve vývoji Velehradu přineslo zrušení kláštera 27. září 1784. Od roku 1785 vystupuje Velehrad jako samostatná obec, která měla na 300 obyvatel. Jejím prvním rychtářem je uváděn krejčí Jan Fajkus.
Listina Přemysla Otakara I., která potvrzuje založení velehradského kláštera jeho bratrem moravským markrabětem Vladislavem Jindřichem, hlásící se do roku 1202, je diplomatickým falzem z poloviny 13. století, ale její obsah je přijímán jako historicky věrohodný. Překlad: Miloslav Pojsl

Velehrad počítá s otevřením kempu i stavbou nové hasičské zbrojnice  

Procházet Velehradem, je jako obracet listy historické kroniky a zároveň sledovat videozáznam. Historie si tu podává ruku se současností, která nejvýrazněji vyniká v podobě moderních a omlazených domů místních obyvatel, před osmi lety otevřeného turistického centra, ale také například v před 30 měsíci veřejnosti zpřístupněného víceúčelového sportovního areálu.

ROZHOVOR SE STAROSTOU

Těší mě někdy i maličkosti, které lidem přinesou radost, říká velehradský starosta

PŘÍBĚH OSOBNOSTI 

V sestřeleném bombardéru zemřel americký letec

William J. Mack, seržant, americký letec, zadní střelec, zahynul nedaleko Velehradu za II. světové války. Byl příslušníkem 15. Letecké armády USA. Zemřel 7. července 1944 při sestřelení amerického bombardovacího letadla Boeing B-17G nad Velehradem. Zbytek posádky se z poškozeného bombardéru zachránil na padácích, letadlo s mrtvým střelcem dopadlo do lesa v blízkosti Velehradu. Asi 500 metrů od něj, nad silnicí ve směru na Salaš, se nachází památník ve tvaru kamenné homole. V něm jsou zazděny trosky letadla, sestřeleného německým stíhačem.

SLAVNÍ RODÁCI
Alois Daněk (1887-1967), předseda okresního starostenského sboru, který podporoval výstavbu vodovodního přivaděče ze Salaše do Uherského Hradiště a vyasfaltování silnice ze Starého Města na Salaš.Josef Valentin Zlobický, (1743-1810), zapomenutý současník a přítel Josefa Dobrovského, profesor českého jazyka na univerzitě ve Vídni.Bohumír Bernhard Götz, (1706-1774), mědirytec, malíř portrétů církevních hodnostářů.Ladislav Hartl, (1921-1993), věnoval se výrobě fajánsové keramiky a stál u zrodu Muzea tupeské keramiky.PhDr. Antonín Verbík, CSc, (1934-1986), archivář a historik.Otmar Oliva (*1952) akademický sochař, věnuje se výzdobě chrámových interiérů, liturgickým předmětům a zvonařství, autor výzdoby papežské kaple ve Vatikánu a kostela ve slovinském Mariboru.MUDr. Josef Macenauer, (1934-2020), lékař rentgenolog, fotograf.

Ke cti Pražského jezulátka

V místní části na Hrádku, pod lesíkem Háj a mezi bývalým velehradským klášterem přibyla v říjnu 2007 kaple, která je součástí Evropské cesty poutních zastavení.

Kaple byla Velehradu darována sdružením Poutní cesta křesťanskou Evropou – La Route de l´Europe Chrétienne – se sídlem ve Francii.

Heslem sdružení jsou Ježíšova slova: Já jsem Cesta, Pravda a Život (Jan 14,6). Dárci vybrali Velehrad jako místo symbolizující evangelizaci slovanských národů a oba jejich apoštoly, které papež sv. Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy. Zastavení bylo zasvěceno Pražskému Jezulátku.

V roce 2007 mu požehnal Jan Graubner, arcibiskup Olomoucký. Obdobná poutní zastavení jsou už vybudována v několika evropských zemích. 

TIPY NA VÝLET
Sloupy s reliéfy lemují stezku spojující Velehrad se Starým Městem
Před 15 lety byla vybudována mezi Velehradem a Starým Městem - velkomoravským Veligradem, čtyřkilometrová stezka. Před deseti lety v červnu na ní olomoucký arcibiskup Jan Graubner požehnal dvaceti dvoumetrovým kamenným dříkům, nesoucím kvádry s textem a reliéfem tajemství růžence. Cyklostezku a Poutní cestu růžence lemuje několik masivních dřevěných lavic a jeden přístřešek. Myšlenka na vybudování Poutní cesty vznikla jako odezva návštěvy papeže Jana Pavla II. na Velehradě. 

Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:

(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)

close Deník na návštěvě info Zdroj: Deník zoom_in