STRÁNÍ
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318
Počet obyvatel: 3474
Zajímavost: Na jaře roku 1945 se na svazích u obce opevnily německé jednotky, které byly poraženy vojsky Rudé armády a rumunskými jednotkami až po 13 dnech bojů. S nadsázkou bývá tato bitva u Strání označována jako druhá Dukla a událost bývá připomínána v obdobích jejího výročí ukázkovými rekonstrukcemi. Zdroj: Wikipedie

Strání letos plánuje akce za 110 milionů korun  

Zdá se, že ani koronavirová omezení ve Strání nedokážou zhatit velkolepý investiční plán tamní radnice, která letos hodlá rozpracovat akce v hodnotě 110 milionů korun. Zatímco v minulém roce se jejímu vedení podařilo zrekonstruovat mateřskou školku ve Květné, vybudovat rozhlasový varovný systém ochrany před povodněmi, sociální a technické zázemí na novém hřbitově a odkoupit vyhořelý kulturní dům spolu s funkční restaurací, tento rok chce zdevastovaný „kulturák“ začít doslova křísit z popela.

Strání je největší vesnicí Zlínského kraje. Kostel Povýšení sv. Kříže.
Covid, necovid, Strání letos plánuje akce za 110 milionů korun

ROZHOVOR SE STAROSTOU

Dědictví minulosti: zchátralá věž na Jelenci i nevybuchlá puma z války

Pětapadesátiletý Antonín Popelka působí ve funkci starosty Strání sedmým rokem, tedy druhé volební období a mezi problémy, se kterými se musí potýkat je celá řada těch zděděných z minulosti. A právě o nich prozradil několik podrobností v rozhovoru pro čtenáře Slováckého deníku. 

Strání je největší vesnicí Zlínského kraje. Starosta Antonín Popelka.
Dědictví minulosti: zchátralá věž na Jelenci i nevybuchlá puma z války

PŘÍBĚH ÚSPĚCHU

Strání je největší vesnicí Zlínského kraje. Ředitel Sklárny Květná Marek Mikláš.
Z učňovské lavice přes rebélii až k pozici ředitele sklárny

Letošní fašank ve Strání sledovali lidé z obýváku

Celá řada složek se zapojuje do kulturního a společenského života v největší vesnici Zlínského kraje, ve Strání.

„Jsme patřičně hrdí na to, že v obci máme dvě dechové hudby, pět cimbálových muzik, taneční soubory, divadelní soubor, pěvecké sbory, nebo různé hudební kapely,“ vypočítává Antonín Popelka.

Ze sportovních oddílů jsou to podle jeho slov například fotbalisté, kteří hrají čtvrtou nejvyšší soutěž, stolní tenisté, tenisté, volejbalisté, florbalisté, motokrosaři, lyžaři, rybáři a další.

„Nejen v době covidové nám pomáhá spolek SMEDOMA, který pomocí kamer a přenosové techniky zprostředkovává našim občanům společenské a kulturní akce,“ naznačuje Antonín Popelka.

Ukázkovým příkladem místní soudržnosti je i to, že ve Strání rovněž letos uspořádali Festival masopustních tradic, přestože to bylo formou on-line přenosů a pod přiléhavým názvem Fašank z obýváku. 

Festival masopustních tradic FAŠANK 2017 ve Strání. Ilustrační foto.
33. Festival masopustních tradic Fašank 2020 ve Strání

Půjčování knih je možné. Bezkontaktně, ale jde to

Místní knihovna Strání nabízí svým čtenářům bezkontaktní půjčování knih.

„Protože knihovna musí být dle vládního nařízení stále uzavřena a není možné půjčovat knihy ani prostřednictvím výdejního okénka, tak můžete využít služby bezkontaktní půjčování knih,“ informuje na obecním webu Marcela Schönbaumová.

Knihy si Straňané podle jejích slov můžou vybrat v knihovničním katalogu a objednat e-mailem na: knihovna@strani.cz, nebo na telefonním čísle 572 695 240.

„Já vám knížky nachystám a budou připraveny v určitou dobu, kterou vám sdělím, v průchodu do knihovny. Předání proběhne bezkontaktně,“ vysvětluje knihovnice. 

Vizualizace nové podoby kulturního domu ve Strání - Květné.
Kulturní dům ve Strání chtějí vzkřísit z popela. Za 53 milionů

TIPY NA VÝLET
Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek ve Strání.
Kostel Povýšení svatého Kříže – postaven v letech 1909–1911 dle plánů olomouckého stavitele Václava Wittnera. Kostel, který je vystavěn v pseudogotickém stylu, byl vysvěcen 24. 9. 1911 Dr. Karlem Wisnarem olomouckým světícím biskupem.
Socha svatého Jana Křtitele
Zámeček
Kaplička v Uhliskách – kaple Panny Marie Bolestné v Uhliskách byla postavena roku 1816 sedlákem Janem Popelkou.
Farní dvorana
Třicátek – dům čp 69, do roku 1851 sídlo celního a třicátkového úřadu. Po zrušení úřadu dům odkoupila firma Zahn a zřídila tam byty pro své zaměstnance.

Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:

(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)

Deník na návštěvěZdroj: Deník