SALAŠ
Rok založení: 1664
Počet obyvatel: 406
V obci a v její blízkosti je několik historických památek. K těm přírodním patří skupina pískovcových hlav na volném prostranství nazvaná Zavěšené skály, skalisko Buchlov kámen, Zlacká studánka nebo studánka U lvích hlav. K oblíbeným cílům turistů patří nejvyšší bod Chřibů Brdo s kamennou rozhlednou, turistické a rekreační středisko Bunč, myslivecká střelnice Salaš a moderní kovová rozhledna ve tvaru dvou do sebe zakleslých sedmiček, která byla zpřístupněna v srpnu 2015. V lese za obcí je Památník salašské tragédie, Památník partyzánského oddílu „Olga“ a Pomník padlých partyzánů na Bunči.

Salaš, turistická brána do pohoří Chřiby, sází na ekologii

Vesnička vklíněná do centra východní části Chřibů, Salaš, která řadu let slouží jako rekreační zázemí města Uherského Hradiště, se podobá rozevřeným laskavým dlaním. Územím obce prochází řada turistických tras směřujících na Bunč, Vlčák, nejvyšší horu Chřibů Brdo, Buchlov, Zdounky a na Velehrad.

Vstupní brána do Chřibů je vesnička Salaš.
Vesnička vklíněná do centra východní části Chřibů sází na ekologii

Loni bylo vítání občánků netradiční
V polovině třetí zářijové dekády loňského roku se uskutečnilo netradiční vítání nově narozených salašských občánků, kdy už nebylo možné uspořádat slavnostní vítání pro všechny čtyři děti zároveň. Rodiče se tak sešli samostatně ve stanovený čas na obecním úřadě, kde obdrželi pro tu svoji ratolest finanční dar ve výši pět tisíc korun a podepsali se do kroniky obce. 

ROZHOVOR SE STAROSTOU Salaše Jitkou Točkovou

Jak se dařilo zastupitelstvu, v němž v jednom volebním období převažovaly ženy?

Ano, předchozí zastupitelstvo bylo více zastoupeno ženami. Podařila se zrealizovat nejen řada zásadních stavebních akcí, ale dobře fungovaly mezilidské vztahy a komunitní život.

V současném volebním období převažují muži. Ženy už neměly chuť v zastupitelstvu pracovat?

Tak rozhodly volby, ženy na kandidátkách byly zastoupeny. Je potřeba říct, že pracují stále, i když nepřímo v zastupitelstvu. Jsou členkami výborů zřízených zastupitelstvem.

Co byste chtěla v obci změnit nebo vybudovat ve středně a dlouhodobém výhledu?

Vybudování záchytného parkoviště před obcí, propojení cyklostezky s novým chodníkem, využití budovy bývalé Jednoty a dořešit čištění odpadních vod.

VÝZNAMNÝ RODÁK
Jiří Janováč (1947-2019) dlouholetý předseda a místopředseda někdejšího místního národního výboru, posléze starosta a místostarosta Salaše a předseda několika společenských organizací v obci

Komedie Ženy v běhu pod širým nebem

Letní promítání filmů pod širým nebem se ujalo v roce 2019 i na Salaši.

„Protože ohlasy občanů byly příznivé, vzhledem k postupnému rozvolňování různých vládních opatření jsme loni v srpnu uspořádali pro milovníky filmů promítání nové české komedie Ženy v běhu,“ řekla s pousmáním místostarostka Salaše Vlasta Mikelová.

Přestože Ženy v běhu nejsou až zase tolik o běhání jako spíše o mezilidských vztazích na případu jedné rodiny, přilákal film po setmění na salašské hřiště na osmdesát diváků.

„Návštěvníci, kteří vyhledávají romantiku, letní pohodu horkých dnů a vlahých večerů se mohou i letos těšit na promítání filmů pod širým nebem,“ spřádá plány Vlasta Mikelová. 

PŘÍBĚH ÚSPĚCHU

Ruku na srdce, kolik lidí na Slovácku si po pětačtyřiceti letech vzpomene na atmosféru olympijského finále ve skeetu v Montrealu. V něm staroměstský rodák Josef Panáček (83), několik let již žijící na Salaši, vybojoval v rozstřelu s Holanďanem Erickem Swinkelsem pro Československo zlatou olympijskou medaili?

Olympijský vítěz Josef Panáček je na sbírku medailí právem hrdý.
Olympijské vítězství zapíjel Josef Panáček coca colou

TIPY NA VÝLET 
Památník obětem tragédie ve Vápenicích v chřibských lesích

Dvacet jmen. Asi 1.5 km za obcí Salaš, kde se stýkají svahy chřibských lesů, se tyčí ve Vápenicích kamenný památník. Na dvaceti deskách malého hřbitůvku pod ním jsou vytesána jména 19 mužů a jedné ženy. Ti byli 29. dubna 1945 bestiálně zavražděni dávkami ze samopalů Vlasovců a Němců, kteří se vydávali za partyzány. Nejhrůznější tragédie v historii Uherskohradišťska se stala jen několik hodin před osvobozením obce, 30. dubna 1945. Mrtvá těla obětí hrůzného činu byla toho dubnového rána ukládána do společného hrobu na místním hřbitově. Cesty na něj i do Vápenic zbrocených krví, trávou nikdy nezarostou. Stále po nich někdo přichází. 

Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:

(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)

Deník na návštěvěZdroj: Deník