PAŠOVICE
Rok založení: 1365
Počet obyvatel: 695
ZAJÍMAVOSTI 
Obec Pašovice je vzhledem k poloze a malebné krajině hojně navštěvována turisty a cykloturisty. Přes obec vede několik turistických tras a naučná stezka Po hranici devíti katastrů. Místní obyvatelé využívají k procházkám především lokality kolem vodních ploch v katastru obce. V blízkosti Pašovic je památný strom Žižkův dub.
V obci je dostatek dětských hřišť, zrekonstruovaný sportovní areál a koupaliště. Pašovice jsou součástí přírodního parku Prakšická vrchovina.

OPRAVY A INVESTICE

ROZHOVOR SE STAROSTKOU

Vlastimil Řezníček:

VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI
František Horenský (1866 1933), spisovatel a publicista.
František Peňáz (1912 1996), malíř a grafik.
Františka Pecháčková (19041991), spisovatelka.

Opatření vlády posílala proti sobě sousedy

V době koronavirové pandemie se museli starostové potýkat s nově vznikajícími situacemi, na něž do té doby nebyli zvyklí, a kterým bylo se potřeba pro blaho obce přizpůsobit. Své o tom ví i starosta Vlastimil Řezníček, pro něhož bylo jednou z největších výzev řešení sporů mezi sousedy. Ty vznikaly především právě na základě usnesení vlády a epidemiologických opatření.

„V covidové době bylo stížností rozhodně více než za normálního stavu. Média lidi hodně ovlivňovala. Každý se ztrácel v opatřeních, každému vadilo něco jiného,“ vysvětluje Řezníček.

„Dostávaly se ke mně stížnosti, které bych už nazval spíše udáváním. A to především na své sousedy, kteří podle dotyčných porušovali pravidla a vládní nařízení,“ dodává.

Sám starosta tvrdí, že nebyl připraven se s takovými záležitostmi potýkat. Za normálních okolností jsou sousedské spory v obci minimální a ve složitých dobách spíše očekával spolupráci.

„Já osobně jsem zastával pozici takového mediátora a snažil se spory spíše uklidňovat a srovnávat,“ říká Řezníček. Podle něj byly neshody zbytečné.

„Všichni tady žijeme společně. Vycházíme spolu denně a myslím si, že nemá cenu si dělat rozbroje mezi sousedy kvůli něčemu takovému,“ vysvětluje starosta. Zároveň dodává, že v současné době převládá v obci už spíše klid. (al)

KAPELA 

Kapela Scarlet Rose má své kořeny Pašovicích

TIPY NA VÝLET 
Kaple sv. Jana Sarkandra a kaplička „boží muka“
Kulturní památky. Pokud si naplánujete výlet do Pašovic, poznejte výklenkovou kapličku, takzvané boží muka, jejíž původ se datuje do roku 1750. Dominantní stavbou v obci je ovšem kaple sv. Jana Sarkandra, která byla postavena v roce 1995. 

Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:

(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)

close Deník na návštěvě info Zdroj: Deník zoom_in