ČÁSTKOV
Rok založení: 1321
Počet obyvatel: 382
Zajímavosti: Žižkův dub. To je památný strom, starý asi dvě stě let. Jedná se ovšem už o jeho torzo. Dub se nachází asi tři kilometry jižně od obce. Zdroj: starosta obce

Kronikářka a patriotka

Bude jí pětašedesát a letos tomu je devatenáct let, co se v rodném Částkově věnuje psaní obecní kroniky. Řeč je o Elišce Flekačové, velké místní patriotce, Částkovjance po rodičích i prarodičích, která je navíc dlouholetou pedagožkou.

Vesnici pojmenovali po vladykovi Jaroslavu Částkovi  

Rozhovor se starostou

Kulturní dění v Částkově mají pod palcem folkoristé, hasiči, fotbalisté a myslivci

Mezi společenské složky, které v Částkově působí, je nejstarším devadesátiletý Sbor dobrovolných hasičů, který tam založili v roce 1930. Na fotbal zaměřená TJ Sokol Částkov oslaví v příštím roce 80 let své existence.

Myslivecký spolek Vlčinec působí na honitbě kopírující katastrální území Částkova o rozloze 550 hektarů. V honitbě je vybudováno 34 krmných zařízení, soliska, zvěřní políčka, a lovecká zařízení. Nechybí ani chata.

Spolek Na Dědině je dobrovolným seskupením, které podporuje utváření a koordinaci kulturně sportovních činností s životem na vesnici. V rámci své činnosti se podle starosty orientuje na provozování kulturních, folklorních, sportovních a jiných aktivit zaměřených na děti a jejich rodiny.

V roce 2016 přibyl v Částkově spolek Častkovjan, jenž si dal za cíl obohatit obec kulturními akcemi v režii mladých lidí. Jeho členové se v době necovidové zaměřují na pořádání koštu slivovice a císařských hodů. 

TIP NA VÝLET
Zbytky tvrze Částkov - nachází se cca 500 metrů od obce
Zaniklá tvrz, prvně zmiňovaná ve čtrnáctém století, byla tehdy sídlem vladyků z Částkova. Postavena byla snad Vlčkem nebo jeho synem Jaroslavem. Později byla tvrz připojena ke Kunovicím a roku 1497 se zmiňuje jako pustá. Z velké části porušený reliéf tvrziště leží na východním okraji obce Částkova, přímo několik desítek metrů nad kostelem a vedle stojící budovou obecního úřadu, která je bývalou školou. Tvrziště bylo narušené hned několikrát.

Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:

(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)