Bystřice pod Lopeníkem
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1405
Počet obyvatel: 806
Obcí protéká potok Bystřička (někde uváděný jako Nivnička) a do ní se zhruba v polovině obce vlévá Pivný potok. Část obce patří do CHKO Bílé Karpaty. V létě roku 2016 zde bylo otevřeno Bystřické muzeum lidové architektury. V okolí obce vyvěrá 36 studánek. Je jednou z pěti obcí, která patří do mikroregionu Východní Slovácko. Zdroj: Wikipedie

Bystřice pod Lopeníkem, obec na úpatí Bílých Karpat.
V Bystřici pod Lopeníkem obnoví náves a vybudují lesní cestu Sedm bratrů

ROZHOVOR SE STAROSTOU

Pětačtyřicetiletý starosta Bystřice pod Lopeníkem Martin Gavenda je v čele obce už sedmým rokem, tedy druhé volební období a v rozhovoru čtenářům Slováckého deníku prozradil nejen to, jak v jeho obci lidé přežívají dobu covidovou, ale také s jakými stížnostmi spoluobčané klepou na jeho dveře, nebo proč je uzavřená rozhledna nad vesnicí.

Starosta Bystřice pod Lopeníkem Martin Gavenda.
Starosta: O rozhlednách Východního Slovácka rozhodnou statické posudky

PŘÍBĚH OSOBNOSTI 

Zázraky se dějí. Tatínek moderátorky Savarové po dramatu porazil covid

Aneta Savarová na snímku z rodinného alba se svým tatínkem
Zázraky se dějí. Tatínek moderátorky Savarové po dramatu porazil covid

MUZEM V BYSTŘICI POD LOPENÍKEM

Už pátým rokem je správcem Muzea Bystřice pod Lopeníkem a k tomu také místním kronikářem či vydavatelem knih i audioknih. Řeč je o 48letém Liboru Velanovi, zapáleném provozovateli veškerých aktivit, které bystřickolopenické muzeum svým návštěvníkům nabízí.

Bystřice pod Lopeníkem, obec na úpatí Bílých Karpat. Správce muzea Libor Velan.
V našem muzeu se snažíme vrátit Slovácku pohostinnost, tvrdí Libor Velan

Stolní tenis v Bystřici pod Lopeníkem dominuje svými čtyřmi týmy

Pestrou paletou různorodých spolků se může pochlubit Bystřice pod Lopeníkem. Nechybí mezi nimi Sbor dobrovolných hasičů, Sokol, Myslivecký spolek Troják, Český svaz včelařů, Spolek seniorů, nezisková organizace Slovácká dědina a TJ Stolní tenis. I když jsou všechny spolky aktivní, přece jenom z nich podle starosty obce Martina Gavendy vyčnívá stolní tenis.

„Na to, že jsme relativně malá obec, má v současné době čtyři týmy, tři dospělé a jeden žákovský. A - tým hraje krajskou soutěž 2. třídy, B - tým regionální přebor 2. třídy, C - tým regionální přebor 4. třídy a žáci regionální přebor 2. liga,“ řekl starosta.

Netají se též radostí z toho, že se daří s pomocí dobrovolníků stále udržovat fašankovou tradici Bobkovníků, kteří ochotně reprezentují obec na různých kulturních akcích svým tancem „Pod šable“. 

TIPY NA VÝLET
Kaple svatého Josefa
Kapličky Nanebevzetí Panny Marie a svaté Anny

POUŤ KE KAPLIČKÁM

Už od nepaměti jsou hody v Bystřici pod Lopeníkem spjaty s poutí k místním kapličkám zasvěceným svaté Anně a Panně Marii. Ty stojí v nedalekém lese zvaném Kopce a stovky věřících si tam každoročně připomínají jejich osud. Bývá tomu o třetí srpnové neděli, kdy se ke kapličkám vydávají poutníci. 

Bystřice pod Lopeníkem, obec na úpatí Bílých Karpat. Pouť ke kapličce.
Bystřické hody a putování věřících do Kopce ke kapličkám

Podívejte se s námi také na další místa, která již Deník navštívil:

(*někdy je potřeba několik sekund počkat, než se mapa načte)

Deník na návštěvěZdroj: Deník