Ve vesničce Biot stojí stánky v hlavní ulici historického centra, v Antibes je krytá hala provensálské tržnice umístěná před městskou radnicí, v přímořském městě Nice se dlouhá řada stánků krytých barevně pruhovanými látkovými stříškami táhne prostranstvím Cours Saleya.

Na provensálském trhu je toho k mání nepřeberné množství a prostorem se line typická vůně, kterou poznám už i poslepu. Je to nenapodobitelná vůně Provence. A co že to tak voní? V prvé řadě koření v dřevěných kazetách. Od semínek a zrnek anýzu, fenyklu, koriandru a kmínu přes 11 druhů kuličkového pepře, až po mleté koření z celého světa, mimo jiné ze Španělska, Reunionu a Indie. Odtud se dováží kari, massala, čili nebo kurkuma.
Ovšem nezastupitelné místo zde mají bylinky bazalka, tymián, rozmarýn a majoránka, z nichž se dělá koření pro Provence nejtypičtější, tzv. koření provensálské, na které jsou Francouzi náležitě hrdí. Rozšířenými jsou také máta, oregano, estragon nebo petžel.

Hned vedle koření leží na stole různé mlýnky a nádobky na jeho uchování, soli vonící po růžích, citronu nebo fialkách a sušená levandule, sypaná nebo svázaná do kytic. Čerstvé teplé bagety, croissanty a jiné pečivo jsou každodenně k dostání v pekařství, ale sladký chléb z pomerančů, hrušek, čokolády či medu najdete jen na provensálském trhu.

Medů existuje v Provence hned několik druhů. Pro nás je nezvyklý levandulový med, med z pomerančových květů nebo z horských rostlin. A co teprve zavařeniny a džemy s příchutí manga, citrusových plodů, hrušek se skořicí, banánů s kávou nebo třeba vanilkou s karamelem v ručně malovaných sklenicích různých velikostí a tvarů.

V dřevěných mísách čekají na své milovníky zelené a černé olivy z Řecka, Maroka, Egypta a také již zmiňovaného Nice a nakládané třeba s bazalkou, česnekem, tymiánem, petrželí nebo citrony. Ze zelených a černých oliv se vyrábí pomazánka zvaná tapenade, která se v provensálské kuchyni používá při přípravě slaných koláčů nebo jen jako předkrm rozetřená na bílém kousku chleba.

Nesmím zapomenout na nepřeberné množství vždy čerstvého ovoce a zeleniny. Na pultech je kromě běžných druhů k dostání také chřest, artyčoky, několik druhů zelených salátů a 18 odrůd brambor včetně sladkých. Z ovoce jsou to pak šťavnaté citrusové plody ještě nezbavené zelených lístků, mango, melouny, liči nebo ananas.

Nejmajestátněji působí pulty se sýry. Kromě speciálního kozího sýra s levandulí, bazalkou nebo česnekem je k dostání legendární camembert, brie, comté, ale i italský parmezán, gorgonzola nebo sicilský ovčí sýr. Ostatně do Itálie je to z Azurového pobřeží co by kamenem dohodil.

Za zmínku stojí také salámy vizáží i chutí zcela odlišné od našich uzenin, kozí nebo vepřové obalené v pepři a různých bylinkách.

Poslední nezastupitelnou položkou trhů jsou nakládané mořské plody, kromě klasických ryb třeba chobotnice, sépie nebo kalamáry. Francouzský trh, přímé pojítko mezi čerstvými ingrediencemi a výsledným pokrmem, je klíčem ke každodenní prvotřídnosti francouzské kuchyně.

Další sortou trhů na jihu Francie jsou trhy starožitnické se spoustou nábytku, zajímavých soch a obrazů, nebo trhy vetešnické se stoly plnými porcelánu, stříbrných příborů, krajek, plátěných ubrusů, (ne)perských koberců, cínových vojáčků, nebo celokovových žehliček snad sto let starých. Raritou pro mě bylo objevení šachů s čínskými figurkami v ceně 430 euro nebo tibetská žlutočervená bankovka z r. 1919 za 125 euro.

Do konečného výčtu mnou objevených trhů už zbývá uvést jen bleší trh, kromě potravin zahrnut vším výše zmiňovaným a hlavně spoustou oblečení, mezi kterým se s trochou štěstí a vkusu dají nalézt opravdu orginální kousky, a trh s květinami, na kterém jsou ve větších městech k dostání pestrobarevné čerstvě řezané květy.

Na počátku jsem zmínila fenomény. Proto si nemohu odpustit nezmínit jeden pro celou Francii charakteristický, pro našince úsměvný, milý a snad nezvyklý. Jde o pozdrav při setkání, typické francouzské políbení na obě tváře, jímž si povídání o změti francouzských trhů a nakupování dovoluji zakončit.

Pavla Krystýnová

Všechny již dříve uveřejněné články si můžete přečíst vpravo nahoře v oddíle Související články