„Za chvíli sednu na bicykl, ty sedni do auta, a ve 14 hodin se sejdeme u vstupní brány do pohádkové říše, kterou opět připravili pro děti i dospělé z vesnice a okolí aktivní obyvatelé Kudlovické doliny,“ opáčí kudlovický starosta. Na minutu přesně se potkáváme na smluveném místě, z nějž za ohlušující rány z pirátského kanonu vyrážíme na 1800 metrů dlouhou pohádkovou stezku.

Na prvním stanovišti můžeme plést mega cop, o kousek dál nás přepadá s bambitkou jeden z loupežníků, kanibal ohryzávající kost nám k ní dá jen přivonět, zatímco jeho pomocník otevírá dětem truhlu plnou sladkostí.

Na stezce nemůžeme minout stanoviště první pomoci, postavy a koně z westernového filmu Tenkrát na Západě. V pekle se na starostu sápe sám Lucifer, ale vstrčit do pytle se mu ho nepodaří.

Před perníkovou chaloupkou nám nabízejí ježibaby voňavé perníčky a u myslivců v Krakonošově si starosta zastřílí ze vzduchovky na pohyblivý cíl, zatímco já mám za úkol poznat sojku, bažanta, káni, ale i paroží spárkaté zvěře. Od mlynářského páru, který nás častuje buchtami s mákem, marmeládou i svatebními koláčky, je do cíle pohádkové cesty už jen coby kamenem dohodil.

Jenže u malého rybníčku se nás chtějí zmocnit piráti, kteří tu děsí hlavně malé děti.

„Oni dnes asi neměli šanci přepadnout nějakou obchodní loď a zmocnit se bohaté kořisti, takže tady dětem jen nahánějí strach, ale nikomu neublíží,“ omlouvá v cíli 14. ročníku pohádkového putování hrůzu nahánějících kořistníků jedna z jejich dam.

Pohádkově ukojené návštěvníky pak baví na hřišti Mickey show Pavla Chabičovského, kudlovičtí hasiči, velké koupání v pěně a po setmění ohňová show.