VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak dál s hradišťskou věznicí, řešil premiér Nečas

Uherské Hradiště – Dalšího posunu se v uplynulých dnech dočkala kauza někdejší věznice v Uherském Hradišti a jejího případného využití. Právě kvůli ní se minulý čtvrtek sešli s premiérem Petrem Nečasem starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský a místostarosta Stanislav Blaha.

9.2.2011 1
SDÍLEJ:

Veznice v Uherském Hradišti. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Související články o Hradišťské věznici zobrazíte po kliknutí ZDE

Shodou okolností se dva dny na to konala v uherskohradišťské Orlovně valná hromada občanského sdružení Memoria – Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti. Po volbě jejího nového vedení pokračovala debata o věznici také na této platformě.

Jaký je současný stav věcí?

Věznice stále patří ministerstvu spravedlnosti, které rozhodnutí, jak s ní nakládat, ponechává v rukou předsedkyně okresního soudu v Uherském Hradišti, jíž je nyní Hana Kurfiřtová. Právě ona by v případě snahy svého ministerstva o odprodej objektu či jeho převedení na jiný subjekt, musela dát souhlas o jeho nepotřebnosti. S tím však nesouhlasí, neboť tam kvůli nevyhovujícím prostorám usiluje přesunout celý okresní soud. „Objekt by musel být rekonstruován poměrně vysokým nákladem a na to ministerstvo spravedlnosti nemá peníze. Pozitivní je, že i ministerstvo spravedlnosti počítá s tím, že by z části věznice vzniklo něco jako muzeum obětem totality. Dohodli jsme se, že provedeme jakousi inventuru všech státních institucí působících v Uherském Hradišti. Jejím cílem by bylo zjistit, nakolik vyhovující prostory tam nyní mají k dispozici a jestli by se nějakým velkým přeskupením, jakýmsi kulovým bleskem některá z budov neuvolnila. Jejím následným prodejem by se pak mohlo podařit nashromáždit peníze, které by byly nasměrovány právě k využití budovy věznice.

Co se rýsuje po jednání u premiéra?

„Je třeba, aby se na opravě vězeňského areálu podílelo více subjektů, protože město na rekonstrukci v řádu stamilionů peníze nemá. S premiérem jsme jednali spíše o tom, že bychom se na akci podíleli za pomoci sdružených finančních prostředků ministerstva spravedlnosti, ministerstva financí a ministerstva kultury, neboť jde o památkově chráněný objekt,“ informoval na valné hromadě o. s. Memoria Blaha, který tam byl hostem spolu se senátorkou Hanou Doupovcovou a zastupitelem města Josefem Sátoru. Dohoda u premiéra je podle Blahy taková, že město připraví několik variant využití už značně chátrající budovy bývalého kriminálu, přičemž v každé z nich počítá se vznikem muzea totality. „Následně budeme iniciovat jednání za přítomnosti premiéra, ministerstva spravedlnosti a náměstka ministra financí tak abychom si dokázali říct, co je v celé záležitosti možné dělat,“ řekl Blaha s tím, že v současnosti projevuje o využití Okresní soud v Uherském Hradišti. „Tvrdí, že by potřebovali zhruba dvě třetiny toho objektu, aby tam mohl důstojně fungovat okresní soud i státní zastupitelství,“ doplnil Blaha.

Jakou roli hraje občanské sdružení Memoria a kolik lidí podepsalo jeho petici?

Občanské sdružení Memoria nastolilo myšlenku ustavení pracovního kolegia, které by koordinovalo kroky s vedením města Uherské Hradiště ve věci důstojného využití věznice. Ze strany zástupců občanského sdružení byla deklarována snaha intenzivněji zapojit do tohoto procesu taktéž příslušné orgány Zlínského kraje. „Scénářů, jak může celá situace dopadnout je několik. Podporu naší snahy pohnout s celou záležitostí cítíme od spousty lidí, kteří podepsali petici za důstojné využití věznice. Aktuální počet jejích signatářů překročil čtyři tisíce,“ uvedla místopředsedkyně o. s. Memoria Anna Stránská. Muzeum by podle předsedy o. s. Memoria Petra Slintáka mohlo vzniknout v traktu přiléhajícím k bývalé vězeňské kapli. „Pokud by existovala nějaká dohoda všech zainteresovaných, chtěli bychom se u financování rekonstrukce věznice vejít do některé z částí Integrovaného operačního programu, podobně jako se momentálně financuje obnova Velehradu,“ uvedla místopředsedkyně o. s. Memoria Naďa Machková Prajzová.

Vylepšit věznici radikální rekonstrukcí, nebo ji ukazovat v současném stavu?

Diskuze se vedla také kolem proměny chátrající budovy. Podporu mezi členy o. s. Memoria má varianta, která ponechá co největší prostor autenticitě vězeňského prostředí v současném stavu a působení jeho Genia loci na návštěvníky. „Přeměnit budovu výměnou omítek a fasády, jejím vylepšením, by znamenalo vytvořit z ní neosobní instanční prostředí a to by nebylo dobré,“ poznamenal architekt Radek Suchánek. S jeho názorem souhlasí také velehradský sochař Otmar Oliva, který má s vězněním za své přesvědčení v éře socialismu bohaté zkušenosti. „Bylo by opravdu zločinem vzdát se toho bytostně autentického prostředí, které tam je. V roce 1995, když věznici poprvé otevřeli, jsem své ženě ve vazební cele ukazoval, jak ten mukl chodí těch pět a půl kroku tam a zpátky, o čemž svědčila ta vymletá místa, když se zrovna otáčel,“ uvedl Oliva.

Kdo je kdo v občanském sdružení Memoria

Předsedou o.s. Memoria se v sobotu 5. února stal publicista a pedagog Petr Slinták, místopředsedkyněmi studentka Anna Stránská a historička Naďa Machková Prajzová. Zvolena byla tříčlenná revizní komise a schváleno udělení čestného členství šesti vybraným osobnostem. Předání příslušných certifikátů proběhlo v rámci společenské části setkání, a to zástupcům Konfederace politických vězňů Anně Honové a Vladimíru Drábkovi, dále spisovateli Karlu Vysloužilovi, fotografu Jindřichu Štreitovi, sochaři Otmaru Olivovi a dramaturgu Janu Gogolovi.

Nejbližší akce o. s. Memoria

Nejbližší aktivitou občanského sdružení Memoria bude výstava Minulost za zdí, která se uskuteční v rámci akce Mene Tekel. Výstava bude instalována v pražské galerii Karolinum a představí soubor fotografií a architektonických návrhů inspirovaných prostředím opuštěné uherskohradišťské věznice. Vernisáž je naplánována na pondělí 22. února a trvání výstavy do 5. března.

Historie věznice

Někdejší věznici převzal do správy v roce 1990 od vězeňské služby uherskohradišťský okresní soud. Projekt na její rekonstrukci na vazební věznici a sídlo soudu však kvůli finanční náročnosti nebyl realizován. Nakonec ministr Pospíšil dospěl k názoru, že by se budova měla prodat. O objekt projevilo zájem město, jemuž ministerstvo financí nabídlo odkoupení budovy na splátky za 16,5 milionu korun. Městští zastupitelé nabytí objektu za těchto podmínek schválili v květnu 2010. Soud však při červnové hrozbě povodní přesunul do někdejší věznice část svých archiválií a budova tak ztratila punc nepotřebnosti, nezbytný pro souhlas státu s prodejem. Soud má nadále zájem o opravu objektu pro své potřeby. Město Uherské Hradiště společně se Zlínským krajem chce v bývalé věznici zřídit muzeum totality, část prostor by měla sloužit k dalším účelům. Věznice byla postavena na konci 19. století, od roku 1962 je však prázdná a postupně chátrá. Odhadované náklady na rekonstrukci budovy dosahují až k 500 milionům ko­run.

Autor: Pavel Bohun

9.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 30 000 Kč Technici elektronici technologové, normovači technolog elektro. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: zavádění nových produktů do sériové výroby, tvorba technolog. postupů a norem, návrh testovacích systémů, vzdělání elektrotech. směru,samostatnost, kreativita, systémové myšlení, týmový přístup, chuť učit se novým věcem, důslednost, pečlivost, znalost AJ, perspektivní zaměstnání v dlouhodobě prosperující firmě, příjemný prac. kolektiv, možnost odbor. rozvoje a kariérního růstu, odborná školení a jazykové kurzy, špičkové tech. zázemí, práce na unikátních projektech a významných zahranič. zakázkách, prac. pomě na 1 rok s možností prodloužení, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, kontakt e-mailem. Pracoviště: Mesit asd, s.r.o., Sokolovská, č.p. 573, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Petra Lakosilová, +420 572 522 811. Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů Dělník - montáž podsestav - letecké modely. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Montáž bezpilotního prostředku, práce s lepidlem, dřevem, laminátem, poloha při práci - ve stoje, výhodou zkušenost s leteckým modelářstvím (není podmínkou), trpělivost, man. zručnost, dobrý zrak, ochota učit se novým věcem, příspěvek na dopravu nad 20 km, poukazy na masáže, možnost podnik. stravování, kontakt telefon (7-14 h) nebo e-mail.. Pracoviště: Krill. b.p., spol. s r.o., Na Záhonech, č.p. 1699, 686 04 Kunovice. Informace: Veronika Lancouchová, +420 572 581 895. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladový referent. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prac. poměr na 1 rok, výdej, naskladňování a předseřizování nástrojů do výroby - výhodou, praxe v oboru, samostatnost, zodpovědnost, kontakt telefon nebo e-mail.. Pracoviště: C.s.o. spol. s r.o., Velehradská, č.p. 1953, 686 02 Staré Město u Uher.Hrad.1. Informace: Pavol Škultéty, +420 608 713 084. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 73 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Rozvozce jídel. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dohoda o prac. činnosti, rozvoz jídel po okolí fir. automobilem v odpol. hodinách v prac. dny i o víkendu po předchozí domluvě, ŘP "B", vhodné jako přivýdělek při práci či studiu, kontakt telefon (po-pá 8-16 h) nebo e-mail.. Pracoviště: Valera invest, s.r.o.-prac, 687 09 Boršice u Buchlovic. Informace: Václav Vlachynský, +420 773 641 702.

Rodák z Kroměříže Jiří Chytrý, který dříve působil ve Zlíně a Slovácku, se stal asistentem reprezentačního trenéra Šilhavého.

Trenér Chytrý, který povede národní tým: Vím, že to bude asi šichta

1. FC Slovácko. Ilustrační foto

Slovácko sužuje marodka. Kadlec je po operaci

Hledají se svědci dopravní nehody v Tupesích

Dopravní nehodu, kdy se měl desetiletý chlapec jedoucí po hlavní silnici na kole od Břestku srazit s autem, řeší dopravní policie od 8. září.

Ohaře a malá plemena zkoušeli ve lhotské honitbě

Tak velkou akci Myslivecké sdružení v Ostrožské Lhotě už dlouho nezažilo. Druhý zářijový víkend se v honitbě lhotských myslivců uskutečnily Podzimní zkoušky ohařů a malých plemen.

Opilému šoférovi zakázali řídit, hlídce za pár hodin nadýchal ještě víc

 Sedmatřicetiletého řidiče vozu značky Passat zastavili 15. září před půlnocí policisté ve Starém Městě na ulici Velehradská a nestačili se divit.

Velehrad smutní, tragicky přišel o hráče a kamaráda

V obci se nachází nejstarší cisterciácké opatství na Moravě, jedno z nejvýznamnějších poutních míst České republiky. Nyní se ale Velehrad zahalil do smutku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT