Krojované dívky nabídly hlavě státu talíř s koláčky plněnými makovou náplní.

„V Osvětimanech dobře vědí, co mám rád," pokyvoval Miloš Zeman hlavou a bez problémů se nechal vyfotografovat s místními krojovanými chlapci.

Besedu v sále pak zahájil apelem na to, aby se lidé zúčastnili nadcházejících voleb, ale dobře si rozmysleli, komu dají svůj hlas. Doporučil jim, ať volí takové kandidáty, za kterými je vidět kus práce. Po následném vystoupení malých folkloristů pokračovalo setkání prezidenta republiky s obyvateli podhůří Chřibů debatou. Padaly dotazy na Islámský stát, lidé mluvili o strachu z války, či chtěli od svého prezidenta vědět, co si myslí o trestu smrti.

„Nejsem pro trest smrti. To už je lepší trest doživotí, bez možnosti odvolání a návratu na svobodu," poznamenal Miloš Zeman.

Jeho srdeční vztah k jižní Moravě vysvětlil obyvatel Osvětiman a prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

„Pan prezident to tady má rád. Přírodu, lidi, kteří tu bydlí, i penzion, kde je ubytován. Proto sem už po roce přijel znovu," řekl kancléř.

Během své třídenní návštěvy Zlínského kraje navštíví prezident republiky Miloš Zeman Zlínsko, Slovácko, Valašsko i Hanou. Na Slovácku zavítá do Archeoskanzenu Modrá, do Starého Města i do Polešovic.