Internetová připojení ve školách zůstala, ale způsoby shánění peněz na provoz počítačových sítí je různorodý.

„Využili jsme plánované rekonstrukce, při které nám zřizovatel pomohl nejen s pořízením nových počítačů, ale i koupil také například interaktivní tabule. Připojení máme zdarma za to, že dotyčná firma si u nás umístila vysílač,“ vysvětlila ředitelka Základní a Mateřské školy Bystřice pod Lopeníkem Jarmila Mahdalová. Původně bystřická škola dostala z ministerského projektu peníze na pořízení čtyř počítačů. Ty už ale dosloužily a musely být vyměněny. Z obecních dotací pak pořídili šest nových počítačů pro žáky a jeden pro učitele.

Také ve Zlechově, kde před časem od státu obdrželi počítače a server, museli hardware již obnovit. „Internet u nás funguje díky finanční podpoře obce bez problémů. Občas využijeme nabídku grantů vyhlašovaných Zlínským krajem,“ doplnil učitel zlechovské základní školy Vít Čagánek, který má na starosti tamní počítačovou učebnu.

Poradit si museli také v hradišťské základní škole Za Alejí.„My jsme si počítače pořizovali sami, ale peníze na připojení jsme dostávali. Teď za připojení ročně zaplatíme přes čtyřicet tisíc korun. Přestože počítače musíme obnovovat, se současnou situací se jako velká škola vyrovnáme snáze,“ poznamenal ředitel školy Vratislav Brokl.

Původně vláda plánovala, že internet bude školám platit až do roku 2010. Už rok jim ho ale neplatí.

Související články:

Část škol v kraji omezí kvůli platbám internetu projekty