Prostřednictvím internetové sítě si před časem objednal starobylé hodinky, které nabízel jiný sběratel. Nejenže ale nakonec nezískal požadované zboží, přišel také o své peníze.

„Jednalo se o kus, který léta sháním. Zaplatil jsem zálohu čtyři tisíce korun s tím, že dalších patnáct doplatím po obdržení zásilky. Dodnes se tak ale nestalo a internetovou adresu i účet, kam jsem peníze poslal, pravděpodobně nabízející zrušil,“ popsal svůj zážitek Stehlík. Jeho pátrání po bance, u které bylo konto vedeno, skončilo v zahraničí. „Zvažuji, že věc předám soukromému detektivovi, který mi už kdysi v jiné záležitosti úspěšně pomohl. V horším případě oželím čtyři tisíce. Jde mi teď především o to, aby se můj případ stal varováním pro ostatní,“ vysvětlil Stehlík. Přesto v uplynulých týdnech realizoval okradený muž několik dalších nákupů.

„Výhradně už ale platím za dobírku, případně na konto poté, co obdržím zboží. Jinou možnost už nikdy nepřipustím,“ podotkl sběratel.

Na Hradišťsku počet podobných případů vzrůstá. V minulém roce jich vyšetřovali policisté na Slovácku čtrnáct. V osmi z nich se jednalo o trestný čin, v šesti o přestupek.

„Od začátku letošního roku evidujeme jednatřicet případů nepoctivého obchodování přes internet. Ve čtrnácti šlo o trestný čin, v dalších sedmnácti o přestupek,“ vypočítal mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental.

Nejčastěji se jedná o situace, kdy lidé vyhrají aukci, uhradí peníze a nakonec nic nedostanou. Stává se také, že zákazník obdrží zcela jiné zboží, než si objednal.

„Jeden zákazník si například chtěl koupit perkusní pistoli a v balíčku obdržel starý magnetofon. V dalším případě muž vyhrál aukci na digitální fotoaparát za dvanáct tisíc, peníze předal, ale nic nedostal. Člověk pod stejnou přezdívkou vzal od jiných nakupujících třicet tisíc za jiný digitální fotoaparát a taky jim ho nedal. V dalším případě získala žena v aukci plynový kotel za 10 800 korun. Peníze poslala na účet prodávajícího. Kotel ale nedostala. Zjistila, že pod ženskou přezdívkou se na portálu skrývá muž, kterého už kvůli takovým podvodům vyšetřuje policie,“ vyjmenoval několik případů Mergental.

Internetové podvody nejsou ve Zlínském kraji ojedinělé. Před nedávnem řádila na jednom z nejvytíženějších tuzemských aukčních portálů obchodnice, která si říkala Leni. Údajně se mělo jednat o osobu ze Zlína. O náhradu se tehdy zřizovateli portálu přihlásilo 144 poškozených uživatelů, kterým vznikla škoda ve výši 828 tisíc korun. A seznam poškozených ještě nemusí být konečný.

Zástupci policie naznačují že jedinou jistotou při internetových obchodech je osobní schůzka mezi zákazníkem a prodávajícím. Je to sice pracnější, ale jisté. „Většinou jsou ceny za zboží nižší, a tak by člověk neměl šetřit za dopravu do toho místa – jinak se v podstatě vždy vystavuje riziku, že jej někdo podvede a pak po něm bude peníze vymáhat zpět,“ doporučil policejní mluvčí Mergental.

Odborníci tvrdí, že klíčem k úspěchu nepoctivců je lidská důvěřivost. „Řada zákazníků stále považuje vyjádření opatrnosti při obchodech za neslušnost. Proto ochotně přistupují na podmínky prodávajících, které jsou často jednostranné. Mám na mysli především přednostní platbu na účet a následné zaslání zboží zákazníkovi,“ poznamenal psycholog Roman Kretzl.