Soubor, jehož součástí je také vyznamenání, pamětní medaile a medaile za zásluhy, právě v těchto dnech ve svém ateliéru dokončuje slovácký umělec André Vícha.

„Zlínský kraj je v České republice a zřejmě i v zemích bývalého socialistického bloku první, jenž bude mít medaile a insignie jako ucelený soubor. Jeho součástí budou i stanovy a dekrety,“ prozradil Vícha.

Práci na zakázce umělci zadal přímo hejtman Lukáš. „Oslovil mne poté, co viděl mou výstavu v Kunovicích, kterou jsem realizoval ve spolupráci s Moravským zemským muzeem v Brně,“ vysvětlil Vícha.

Způsob a důvody udělování medailí a vyznamenání jsou zatím přísně střeženým tajemstvím. Pracovníci Krajského úřadu ve Zlíně dokonce odmítají prozradit termín, kdy hejtman poprvé ponese slavnostní řetěz z Víchovy dílny. „Celý systém udělování medailí je právě před dokončením. Poté, co bude hotový, jej včetně pravidel udělování medailí a vyznamenání představíme veřejnosti,“ tajil ještě včera Patrik Kamas, mluvčí krajského úřadu.

Medailér a sochař André Vícha má za sebou řadu významných zakázek. Mezi ty poslední patří vyznamenání a pamětní medaile celosvětového setkání vojenského a špitálního řádu Svatého Lazara Jeruzalémského. Zaslouženou pozornost vzbudil také soubor medailí ke dvoustému výročí bitvy u Slavkova.