Na Slovácku se konkrétně jedná o infocentra v Buchlovicích, Kunovicích, Uherském Hradišti, Uherském Brodu, Uherském Ostrohu a ve Vlčnově. Hlasovat je možné do čtvrtka 15. října.

Uherskobrodské infocentrum patří mezi nejmladší, vzniklo teprve v létě 2007. Na nezájem turistů si ale podle vedoucí Libuše Pipalové stěžovat nemůže. „Loni jsme měli kolem sedmadvaceti tisíc návštěvníků, ale letos to číslo čekáme ještě vyšší. Turisty u nás asi nejvíc zajímá Komenského muzeum, aquapark a centrum pohybových aktivit,“ sdělila Pipalová.

„Pokud k nám turisté přijedou a chtějí poznat naše město, tak jim nabízíme možnost poznat památky prostřednictvím nově vytvořené Stezky městskou památkovou zónou,“ dodala vedoucí.

Infocentra často slouží nejen turistům, ale i místním občanům. „Máme tu také takové stálé zákazníky, kteří chodí na internet a na kopírování,“ vysvětlila referentka informačního centra v Hradišti Tereza Popelková, které je v regionu nejvytíženější. Ročně jej navštíví desítky tisíc lidí, letos už napočítali přes pětasedmdesát tisíc zájemců o jeho služby.

Turisty kromě památek zajímají také mapy okolí a upomínkové předměty. „U nás se lidé nejčastěji ptají, jak na hrad Buchlov, jak na zámek, kupují si mapky, pohlednice a jiné suvenýry,“ potvrzuje vedoucí buchlovického infocentra Jan Rybář, které navštíví ročně kolem deseti tisíc lidí.

Vlčnovské infocentrum funguje čtvrtým rokem, zájem je hlavně o jízdu králů. „Provádíme po našich galeriích a muzeálních kouscích, jako jsou domečky. Nejčastěji k nám zavítají kolaři, někdy i čtyřicet za týden,“ uvedl pověřený zaměstnanec Petr Pančocha.

Mezi další služby infocenter patří vyhledávání dopravního spojení nebo upozorňování na důležité kulturní a společenské akce. Mnohé svou působností přesahují rámec města, ve kterém byly zřízeny. Městské infocentrum v Kunovicích se tak stará navíc o mikroregion Dolní Poolšaví, Informační centrum Přízámčí sídlící v Uherském Ostrohu má na starost přilehlý mikroregion Ostrožsko.

Petr Knepr